Je to už pár rokov, čo sa na internete objavili upozornenia na podvodníkov, ktorí získavajú prostredníctvom e-mailov osobné údaje. A ako sa zdá, je to tu znova. Prečo sa to deje a čo robiť v situácii, keď vám príde takáto správa?

Len nedávno sa mi jedna známa posťažovala, že jej na obľúbenej zoznamke Pokec.sk prišlo upozornenie, podľa ktorého vraj porušila niekoľkokrát pravidlá tejto stránky. Odosielateľ tvrdil, že sa ju snažil kontaktovať, ale na výzvy nereagovala. Nasledovali vyhrážky, v ktorých ju falošný administrátor varoval, že ak neodošle potrebné údaje do 15 minút od prečítania e-mailu, jej účet na stránke bude zrušený.

Na osobné údaje si dajte pozor
Na osobné údaje si dajte pozor

[sociallocker]

Podozrenie č. 1: Porušenie pravidiel

Ak niekto tvrdí, že vaše správanie na sociálnych sieťach je proti pravidlám, zbystrite. Väčšina z vás používa internet na bežnú komunikáciu s priateľmi, čo určite nie je dôvod, aby sa vám niekto sťažoval. Pokiaľ teda nie ste ten tip, čo si vybíja stres na cudzích osobách bezdôvodným urážaním.

Podozrenie č. 2: Výzvy

Je pozoruhodné, ak vás dotyčný upozorní, že ste nereagovali na predchádzajúce e-maily, ktoré sa zrejme nejakou vyššou mocou z vášho účtu odstránili, pretože vy ich tam nevidíte.

Podozrenie č. 3: Požadované údaje

Administrátor akejkoľvek sociálnej siete nemá potrebu žiadať od vás prihlasovanie meno a heslo, rovnako tak ani dátum narodenia. Tieto informácie totiž portál má už od vašej registrácie.

Dôvodom takejto správy je jediné – získať vaše údaje, aby sa dostali na váš účet. Prečo? Prístup k osobným údajom, zoznamu priateľov a fotografiám sa dá využiť naozaj rôzne. Od žiadania kamarátov o pôžičky pod vaším menom, po použitie vašich fotiek na rôznych stránkach.

Ak teda zbadáte v doručenej pošte takúto správu, nereagujte. Svoje údaje si nechajte pre seba a uvidíte, že váš účet tam bude aj o 15 minút, pokiaľ ho nezrušíte vy sami.

Foto: pixabay.com[/sociallocker]