V posledných mesiacoch sa mnohé krajiny sveta začínajú čoraz viac zapodievať otázkou ochrany životného prostredia, pričom si stále väčšie množstvo ľudí začína uvedomovať, že recyklovanie odpadu rozhodne nestačí. Koncom mája sa k aktívnym podporovateľom planéty pridala aj obchodná sieť Kaufland, ktorá nadobro skončila s jednorázovými plastovými výrobkami.

Obchodný reťazec Kaufland patrí na Slovensku k najrozšírenejším predajcom potravín a spotrebného tovaru, pričom od konca mája v ňom už jednorazový plastový riad či slamky budete hľadať len márne. Aj keď stopku mienili dať umelej hmote od konca aktuálneho roka, výrobky vyradila spoločnosť z predaja s polročným predstihom.

Ako uvádza predajca vo svojom oficiálnom vyhlásení, len ročne tak odľahčí záťaž na životné prostredie o vyše 6 miliónov jednorazových plastových pohárov, 5 miliónov kusov jednorazových plastových príborov a riadov a o takmer 1,8 milióna kusov jednorazových plastových slamiek, ktoré sa vlani predali v predajniach Kaufland.

Alternatívou za plastový riad sa v Kauflande stali ekologické varianty z papiera a dreva. “Už od vstupu na slovenský trh boli igelitové tašky v našich predajniach spoplatnené a od roku 2013 sme zakázali využívanie mikroplastov v našej kozmetike. Starostlivosť o životné prostredie je už dlhodobo prirodzenou súčasťou našej firemnej filozofie a osvetu chceme šíriť aj ďalej,“ uviedla Lucia Langová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland. Ako tiež doplnila, do roku 2025 mienia znížiť celkovú spotrebu plastov minimálne o 20 %, pričom všetky produkty privátnych značiek predávať v 100 % recyklovateľných obaloch.

Zdroj: Kaufland