Fatálne zlyhanie lekára pri pôrode malej Natálky (4) otriaslo rodinou mamičky Andrey, ktorej sa život obrátil o 180 stupňov. Do topoľčianskej nemocnice prišla porodiť zdravé dievčatko, no obrovské chyby, ktorých sa dopustil personál, spôsobili, že Natálka je kompletne odkázaná na pomoc blížnych.

Udalosť, ku ktorej došlo v roku 2014, sa nedá opísať inak ako fatálne zlyhanie nemocničného personálu. 33-ročná Andrea sa vtedy vybrala do topoľčianskej nemocnice porodiť zdravú dcérku, no to, čo nasledovalo potom, bolo ako zo zlého hororového filmu: “Čakala som zdravé dieťa, no oni mi z neho urobili stopercentne poškodené. Moja Natálka nedokáže sama sedieť, chodiť, stáť, má problémy s vnímaním a iba leží. Má niekoľko diagnóz, z nich najvážnejšia je ťažká detská mozgová obrna,“ rozpráva smutne pre Nový Čas žena, ktorej sa tým obrátil život celkom naruby.

Podľa slov Andrey ju personál po podaní klystíru nechal samú v sprche v bolestiach, následkom čoho skolabovala. Hodinu kričala na sestričky, ktoré však neprichádzali. Keď sa napokon jedna dostavila, začala jej dohovárať, že na zemi nemá čo hľadať a následne dali zúfalej rodičke vypĺňať dotazník. Žene tiež podali vyvolávaciu injekciu až 8-krát, hoci znalci odporúčajú dávku len 2-krát a vo svojich posudkoch spomenuli neodbornosť. Pri pôrode bola vonku štvrťka hlavičky dieťatka až vyše hodiny a počas toho mu v mozočku popraskali cievy. Natálku sa po dráme podarilo zachrániť, no má doživotné následky.

Mamičke Andrey sa krátko na to rozpadol 10-ročný vzťah a ostala na všetko sama. Hoci súd s lekárom Tiborom Č. vyhrala a dostal podmienku spolu s 2-ročným zákazom činnosti, rozsudok zatiaľ nie je právoplatný. Žene tak neostáva nič iné, len sa s ťažkým osudom popasovať. Oporou jej je pritom otec Marián, ktorý skončil v práci a spoločne venujú postihnutému dievčatku všetko čas a energiu. Finančne im pomáhajú najmä dary od dobrovoľníkov, ktorí posielajú peniažky na Natálkino občianske združenie Darujme život.

Dievčatko ale vďaka maminej pevnej vôli a nezlomnosti robí obrovské pokroky a dochádza u nej k výraznému zlepšeniu, za ktoré vďačí práve skvelej starostlivosti. Mamička Andrea si teraz želá jediné: “Kiežby kompetentní už začali spravodlivo konať. Je to neuveriteľne únavné, psychicky bolestivé a náročné. Odkazujem kompetentným: nespoliehajte sa na moje vyčerpanie, dávam do toho svoj život, aby moje dieťatko žilo plnohodnotne a najlepšie, ako sa len dá. Máme právo na život!

Zdroj: cas.sk │ Foto: Facebook/Chceme lepšie zdravotníctvo – stránka nespokojných pacientov, Andrea K.