Na politickej scéne došlo opäť k ostrému sporu. Po vyjadreniach prezidentky ohľadne svojich kompetencií počas pandémie, testovania či nariadení sa do Zuzany Čaputovej obul predseda Smeru Robert Fico. Uviedol, že hlava štátu sa lacno vyhovára.

Zuzana Čaputová sa po pretestovaní, nariadeniach a protestoch vyjadrila a verejnosti priblížila, aké sú v skutočnosti jej kompetencie na poste prezidentky SR. Mnohí, vrátane opozičných poslancov, ju totiž vyzývali, aby niektoré kroky vládnej koalície stopla. Čaputová má však v tejto téme z právneho hľadiska jasno: „Ústava napriek tomu, že som priamo volená hlava štátu, nedáva prezidentovi právomoci exekutívneho charakteru. To znamená, že prezident nemá právomoci manažovať túto krízu. To je kompetencia vlády. Veľa ľudí sa pritom na mňa v poslednom čase obracia s prosbou, požiadavkou, a dokonca až vyhrážkami, že mám odvolať vládu, že mám zmeniť opatrenia vlády alebo mám stiahnuť armádu z niektorých úkonov. Môžem ľudí uistiť, že veľmi starostlivo vyhodnocujem každý jeden krok z hľadiska ústavnosti aj mojich možností. Na mnohé z toho, čo ľudia žiadajú, však moje kompetencie naozaj nesiahajú,“ uviedla pre Plusku.

Len prednedávnom pritom Igor Matovič predstavil svoj plán ďalšieho postupu v boji s epidémiou a počas pondelkovej tlačovej besedy predstavil protipandemický plán aj Richard Sulík. Robert Fico, ktorý pred posledným testovaním poslal Matovičovi ostrý odkaz, však prišiel opäť s kritikou. Tvrdé slová venoval na sociálnej sieti práve Čaputovej: „Prezidentka sa lacno vyhovára. Politická strana SMER – sociálna demokracia nemôže akceptovať tvrdenia prezidentky SR Z. Čaputovej, že Ústava SR nedáva prezidentovi právomoci exekutívneho charakteru. Tieto tvrdenia sú nepravdivé. Prezidentka bola opakovane upozornená na porušovanie ústavných zákonov jej nečinnosťou. Je zrejmé, že poradcovia radia prezidentke, aby nezasahovala do chaosu a porušovania ľudských práv právnických a fyzických osôb…,“ začal zostra.

Zašiel však aj ďalej: „Držia sa zásady, ktorá v slovenskej politike platí nadovšetko – kto nič nerobí, nič nepokazí a vyhrieva sa v priazni verejnosti. Je nespochybniteľné, že prezidentka SR má ústavnú právomoc znemožniť celoplošné testovanie a mohla tak urobiť už pri jeho prvom kole. Čítame zákony rovnako ako poradcovia prezidentky a jednoznačne stojíme za tvrdením, že použitie vojakov v núdzovom stave môže vojenským rozkazom nariadiť len prezidentka SR… SMER – sociálna demokracia vyzýva prezidentku SR, aby konala. Má na to ústavné právomoci. Ak si bude prezidentka riadne vykonávať svoje právomoci, nasadenie vojakov bez jej rozkazu je nemožné, čo v praxi znamená nemožnosť nezmyselného celoplošného testovania,“ dodáva.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Facebook/Robert Fico, pluska.sk │ Foto: Facebook/Zuzana Čaputová, RTVS