Tvorcovia politickej diskusnej relácie O 5 minút 12 sa rozhodli celé jedno vysielanie venovať obrannej dohode Slovenska s USA, pričom hosťami sa stali minister zahraničných vecí Ivan Korčok a najväčší kritik medzinárodnej dohody, Robert Fico.

Spoločnosťou momentálne rezonuje uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA, ktorú už schválila aj vláda. Zverejnená zmluva bola predmetom diskusie na obrazovkách televízie RTVS. Debata oboch politikov bola hneď na začiatku poriadne napätá, keďže minister zahraničných vecí vyhlásil, že expremiér v mnohých svojich tvrdeniach zavádza.

Podľa jeho slov upozorňuje na detaily zmluvy, ktoré sú vytrhnuté z kontextu. V tom sa zháčil aj samotný Robert Fico. ,,Som prekvapený, že ste sa pustili cestou politiky, bol som v tom, že pôjdete cestou profesionálnej diplomacie. Môžeme sa rozhodnúť, pán minister, že buď teda ideme do vecnej diskusie typu, že táto zmluva sa teda nedá meniť alebo, ak si to chcete som ňou rozdať v politickom marketingu, tak vás vyzlečiem donaha,“ hneď v úvode varoval Korčoka.

Predseda strany Smer-SD je naďalej presvedčený, že dohoda s USA je pre Slovensko nevýhodná, pričom umožňuje prístup amerických ozbrojených síl na naše územie bez kontroly aspoň ministerstva obrany. „Cieľom zmluvy je dostať vojská USA k hraniciam Ruska,“ myslí si rodák z Topoľčian, ktorý je presvedčený, že naša krajina iba umožní vytvoriť koridor vzdušného priestoru na Ukrajinu.

Šéf slovenskej diplomacie však argumentoval tvrdením, že na naše územie nemôžu vstúpiť americkí vojaci alebo nemôžu doviesť akýkoľvek materiál bez súhlasu vlády SR. ,,V časti slovenskej verejnosti dlhodobo kultivujete strach z prítomnosti Spojených štátov a vytvárate fóbiu z USA,“ zareagoval člen strany SaS, ktorému sa nepáči, že Fico vykresľuje USA ako agresora.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj | Foto: RTVS