Boris Filan (71) je jedným z najuznávanejších spisovateľov našich čias, ocenený mnohými prestížnymi cenami literárnej tvorby. Jeho ostré pero v kombinácií s neostýchavým slovníkom dokáže otvoriť oči, alebo zhodiť k zemi nejdeného čitateľa či poslucháča. Vážený umelec sa slobodného prejavu nikdy nestránil a tentokrát z toho vzišlo pozoruhodné dielo stojace za povšimnutie.

Spisovateľ a moderátor Boris Filan sa v týchto časoch venuje príprave románu ŠNR z prostredia televízie a pracuje aj na poviedkovej knižke s pracovným názvom Miliónta kvapka. Popritom pôsobí v Slovenskom rozhlase, kde každú sobotu dopoludnia uvádza publicisticko-úsmevnú reláciu s názvom “Pálenica”.

Nie všetci vnímajú koronavírus ako chorobu, niektorí jedinci ho považujú za očistu sveta. Svedčia o tom aj prejavy Borisa Filana, ktorý má na tému pandémie svojrázny, ale o to viac zamyslenia hodný názor. Čo si o momentálnom stave myslí známy spisovateľ, zverejnil na svojom profile sociálnej siete, kde ho podporili tisíce Slovákov!

Celé znenie príspevku:

“Počúvajte, ale čo ak toto nie je choroba, ale uzdravovanie? A epidémia bolo to šialenstvo, obžerstvo a nenásytnosť roky predtým? Narazili sme na múr výkonu počítačov, cestovania, rozkoší, bohatstva a nenásytnosti. Cesty plné obrovských áut, v ktorých sa vezie jeden človek, planéta upchaná plastovými taškami a fľašami. Nákupné centrá, ktoré praskajú od zbytočného tovaru, tony antibiotikami krmených kureniec a nadopovaného dobytka. Ľudské kontakty vymenené za sebaukájanie na sociálnych sieťach. Zrušené národné armády, zrušené hranice, nevšímavosť k starým a slabým. Nebola náhodou to tá epidémia šialenstva, ktorá sa dá zastaviť iba bolesťou a strachom? Od nástupu pandémie sa čistia moria aj obloha, ale väčšina tovarovodov ďalej chŕli svoje zbytočné produkty. Nepochybujem, že COVID-19 prežijeme, natočia sa o ňom úspešné filmy, ktoré si ľudia s rúškami na tvári pozrú a zaspomínajú, že až tak zle zas nebolo. A celý ten spotrebný cirkus sa začne odznova, lebo my nechceme pochopiť, že na striedačke už sedia pripravení COVID-20, 21 až COVID-100, každý silnejší a nemilosrdnejší ako ten predošlý. Až kým nepochopíme, čo nám chce povedať. Že peniaze sa jesť, piť a dýchať nedajú. Svet sa zastavil a zemeguľa sa začala otáčať opačným smerom. Sibírski, mexickí aj polynézski šamani vedia, že prechod na inú úroveň sa vždy odohráva cez ťažkú chorobu alebo úraz. Proti našej hlúposti nám dokáže pomôcť iba niečo silnejšie ako dobro.”

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Boris Filan