Čo človek budoval celý život, vzala živelná katastrofa v priebehu niekoľkých sekúnd. Ničivé tornádo na juhu Moravy bralo všetko, čo mu vošlo do cesty. V obciach zostali neobývateľné domy a ľudia bez strechy nad hlavou. Ako sa s osudmi obyvateľov vysporiada štát?

Finančné škody, ktoré napáchalo tornádo na Morave, sa podľa predbežných výpočtov vyšplhali na neuveriteľných 15 miliárd ČK (približne 600 miliónov €), pričom suma by mala po finálnych údajoch narásť, informuje český portál Deník N.

Vláda Českej republiky schválila program pomoci občanom s názvom Živel, z ktorého by sa mali financovať škody napáchané ničivým tornádom. Finančná pomoc zasiahnutým by mala v praxi znamenať čerpanie piatich miliónov korún, z ktorých 3 milióny predstavuje zvýhodnený úver a 2 milióny budú formou dotácie.

Peniaze môže rodina využiť na opravu domu alebo aj na novú výstavbu. O verdikte demolácie zničenej nehnuteľnosti už statik rozhodol vo viac ako 70 prípadoch. Žiadosti o finančnú pomoc budú vybavovať občania priamo vo svojich obciach u zamestnancov českého štátneho fondu podpory a investícií.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: denikn.cz | Foto: YT/Tetova News