Gastrolístky alebo hotovosť? Jedna z možností má veľkú nevýhodu!

Dátum:

Poslanci sa minulý rok začali zaoberať systémom poskytovania gastrolístkov pre zamestnancov, pričom sa hovorilo aj o úplnom zrušení stravných lístkov. Zdalo sa, že dobrovoľnosť pri rozhodovaní prenechaná na pracovníkov bude riešením, opak je však pravdou!

Po dlhých mesiacoch diskusií politikov napokon došlo k zmene systému poskytovania stravných lístkov. Od marca tohto roka si môžu zamestnanci vybrať medzi gastrolístkami a hotovosťou na stravu. Novela Zákonníka práce však nie je dostatočne pozmenená a doplácajú na to nielen zamestnávatelia, no aj samotní zamestnanci.

Možnosti pre ľudí totiž nie sú rovnocenné. Stravné lístky sú od daní oslobodené v plnej výške, no pri hotovosti sa časť predsa len zdaňuje, ak hodnota príspevku presiahne 2,81 eura. Je tak jasné, že zamestnanci si skôr vyberú gastrolístky, hoci zámerom koalície bolo postupné odstránenie využívania stravných lístkov.

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) preto vyzýva poslancov, aby opravili chyby v Zákonníku práce a zrovnoprávnili finančné príspevky na stravu s gastrolístkami. „Momentálne je situácia taká, že slobodná voľba nie je vlastne slobodnou voľbou, lebo zamestnanec, keď si má vybrať, papierová stravenka je pre neho stále daňovo výhodnejšia ako finančný príspevok. Tak potom, samozrejme, ostane pri tom pôvodnom scenári a bude mať v peňaženke papieriky straveniek a celý problém, ktorý sa presúva na reštaurácie a obchodníkov, zostáva,“ uviedol viceprezident RÚZ, Jozef Špirko na ich oficiálnej stránke.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: ruzsr.sk  |  Foto: Pixabay, depositphotos.com

Nikol S
Redaktorka zameraná predovšetkým na šoubiznis s cieľom nájsť tie najžhavejšie témy. Ponúknuť čitateľovi najčerstvejšie informácie je jej prioritou.

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Slovenská speváčka ŠOKUJE: Túto nechutnosť šíria o Emme Čaputovej!

Emma Čaputová, dcéra slovenskej prezidentky, sa v minulosti opakovane...

Ďalší ŠOK: NAKA obvinila známeho poslanca!

V politickom prostredí je opäť rušno. Národná kriminálna agentúra...

Odkiaľ zoberie Slovensko plyn? SPP podpísal NOVÚ zmluvu s…!

Slovenská vláda spoločne s ďalšími krajinami Európskej únie zvažuje,...

Zásah Matoviča do politických diskusií? Neuveríte, čo mu prekáža!

Igor Matovič sa svojimi kontroverznými nápadmi rozhodol poriadne rozvíriť...