24. februára uplynie rok od ruskej invázie na Ukrajinu, no nervozita Slovákov prišla až v posledných mesiacoch. Naďalej totiž rezonuje spoločnosťou možná mobilizácia slovenských mužov, pričom sa už k tejto záležitosti vyjadril aj minister obrany. Najnovšie vysvetlil celú situáciu generál Pavel Macko.

Dokument o mobilizácii ozbrojených síl, ktorý sa začal šíriť sociálnou sieťou, vyvolal búrlivé diskusie medzi Slovákmi. Polícia upozornila verejnosť, že ide o hoax a nemusia sa obávať žiadneho povolávania. Aj napriek tomu viac ako 40-tisíc mužov podpísalo tzv. vyhlásenie o odopretí výkonu mimoriadnej služby.

Situáciu sa snažil upokojiť minister obrany Jaroslav Naď, ktorý chcel ľudí upokojiť. Napokon však vyhlásil, že v prípade mobilizácie sú tieto vyhlásenia úplne zbytočné. ,,Nevyhli by sa službe vlasti,” povedal v rozhovore v rádiu Expres v relácii Braňo Závodský, vďaka čomu ešte viac rozbúril vlny v spoločnosti.

K celej záležitosti sa najnovšie vyjadril generál Pavel Macko, ktorý nepovažuje za hanbu, že slovenskí muži nechcú ísť do boja. Podľa jeho slov je skutočnou hanbou, že štát sa nevenuje rozvoju zdravého vlastenectva. Muž, ktorý v ozbrojených silách pôsobil 35 rokov, detailnejšie vysvetlil vyjadrenia šéfa rezortu obrany v prípade odopretia vojenskej služby.

Macko zdôraznil, že Slováci síce nebudú odvedení ako vojaci, no nezbavia sa základnej povinnosti prispievať k ochrane krajiny. ,,…len pritom nebude mať v rukách zbraň. Civilná služba v prospech krajiny môže zahŕňať všetko – od budovania opevnení a kopania zákopov cez službu v nemocnici až po verejné služby,” povedal pre plusku.sk.

58-ročný muž objasnil, že ,,naši” muži sa môžu ocitnúť na frontovej línii, no bez zbrane v rukách. ,,Ak je krajina vo vojne, v bezpečí nie je nikto. A obrazy z Ukrajiny nám dokazujú, že terčom útokov sú neraz aj miesta civilnej infraštruktúry. Ak si teda niekto myslí, že si týmto vyhlásením kúpi bezpečnosť, potom si ju určite nekúpi,” dodal generál. Slovákov však ubezpečil, že hrozba mobilizácie je naozaj veľmi nízka.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk | Foto: FB/MO SR, YT/SME