K vojne na Ukrajine, ktorú iniciovalo Rusko, sa vyjadril aj generál Pavel Macko. Ten vidí tri scenáre vývoja vojny a obáva sa, že môže ísť o zdĺhavý konflikt s množstvom obetí. Vyjadril tiež názor, že v prípade prehry Ukrajiny môže byť na rade aj Slovensko.

Vojna na Ukrajine pokračuje už takmer dva týždne a ku konfliktu sa vyjadril pre Plusku aj generál Macko. Podľa jeho slov sa nezdá, že by šlo o bleskovú vojnu, ktorá skončí o pár dní. Rusku sa nepodarilo splniť hlavné strategické ciele a Putin sa podľa všetkého neotočí s priznaním, že sa zmýlil.

Macko uviedol, že aktuálne sa Rusko snaží zlomiť vôľu obyvateľov odpojením od vody aj elektriny. Taktiež je presvedčený, že zrušenie bezletovej zóny, ktoré Ukrajina požaduje, by nikam neviedlo a pri obrane by v prípade zasiahnutia ruského alebo bieloruského územia mal Putin okamžite legitímne právo na útok. Nemyslí si tiež, že by Rusko chcelo spôsobiť jadrovú haváriu či použiť jadrové zbrane.

Napokon vyslovil aj tri prognózy možného vývoja situácie. Macko si myslí, že buď agresor nájde ústupovú cestu a pristúpi na prímerie, alebo Rusko v útokoch pritvrdí, hoci napokon odsúhlasí prímerie, no s oveľa katastrofálnejšími stratami. Treťou možnosťou je, že by došlo k vnútornému kolapsu Ruska a Putin by bol odstavený od moci.

Je ale presvedčený, že napriek vyhrážkam Ruska je potrebné Ukrajine pomáhať. „Nemôžeme si želať ani príliš veľkú porážku Ruska a na druhej strane ani víťazstvo im nemôžeme dožičiť, lebo potom sme ďalší na rade my… Ak dnes niekto povie, že vojenskú technickú pomoc, ktorú dávame na Ukrajinu, je prilievanie oleja do ohňa, tak je absolútne na omyle. Ten konflikt už tu je, Rusi ho rozpútali bez provokácie zo strany Ukrajiny. Ukrajina je vystavená útoku a je našou povinnosťou jej pomôcť s utečencami, pri ochrane civilného obyvateľstva, pomôcť materiálne, aby prežili útrapy vojny. Treba tiež pomôcť vojensky bez toho, aby sme sa priamo zapojili do konfliktu,“ dodal.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: pluska.sk │ Foto: YT/eReport, news.com.au