Generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý bol nedávno zvolený do svojej funkcie aj s podporou opozície, sa postavil pred novinárov, aby im predstavil svoje plány s reformou prokuratúry. Odpovedal však aj na otázku ohľadne Lučanského väzby.

Jeden z novinárov sa totiž opýtal, či plánuje Žilinský aj reformu v kolúznej väzbe, keďže túto možnosť pripustila i ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Narážal tým aj na prípad generála Lučanského, pričom podľa opozície a najmä slov Roberta Fica je väzba využívaná ako „mučiaci nástroj“, ktorý núti obvinených k spolupráci. Po smrti Milana Lučanského sa pritom začala riešiť jeho hospitalizácia so strážením príslušníkmi z Banskej Bystrice, pričom najnovšie Tódová zverejnila informácie o tom, že generál mal mať aj Covid.

Generálny prokurátor neodmieta legislatívne zmeny v tejto oblasti, no upozorňuje na mimoriadne dôležitý fakt. „Jedna časť je podmienky výkonu väzby ako takej, jedna časť je formálno – právne podmienky väzby. Vždy sa dá urobiť legislatívna zmena, ale musí sa urobiť spôsobom, aby sme z tej vaničky s vodou nevyliali aj dieťa. Pretože my tu nemáme len stíhanie bývalých policajných pohlavárov a sudcov a prokurátorov, ale sú tu aj zločinecké skupiny, organizované skupiny, páchatelia trestných činov násilnej povahy. O väzbe nerozhoduje prokurátor, my dávame návrh,“ ozrejmuje.

Napokon sa ostro ohradil aj voči iným tvrdeniam a označil za mýtus, že ktosi môže byť v kolúznej väzbe aj pol roka a za ten čas sa nič nerobí. „Nám Špecializovaný trestný súd pri rozhodovaniach o žiadostiach o prepustení obvinených z väzby alebo pri návrhoch na predĺženie väzby na minúty počítal úkony, ktoré boli vykonané, na minúty,“ obhajuje. Dodal, že ak súd zistí prieťahy v konaní, „niet takého sudcu, ktorý by ponechal obvineného vo väzbe“, z väzby by ho prepustil a prokuratúre okamžite takéto konanie vytkol. Uviedol tiež, že v Čechách je síce limitácia väzby na tri mesiace, no len v prípade, že ešte nedošlo u obvineného ku kolúznym aktivitám.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: ta3.com │ Foto: TA3, FB/Milan Lučanský