Je to pár dní, čo sme vás informovali o prípade podpaľačstva, za ktorým napokon stáli traja dobrovoľní hasiči vrátane veliteľa zboru. Spoločne založili niekoľko požiarov a následne ich hrdinsky uhasili. O ich osude už rozhodol banskobystrický krajský súd.

Skupinka hasičov pôsobila v obci Závadka nad Hronom v okrese Brezno v tunajšom dobrovoľnom hasičskom zbore. Trojica mužov má byť zodpovedná za požiar dreva na píle v Polomke, pričom škoda bola vyčíslená na 190-tisíc eur. To však nebol iba jeden prípad ich bizarného konania.

Dvaja požiarnici Ján T. a Kamil Š. mali zakladať požiare od apríla 2021 do augusta 2022 s pomocou mladistvého hasiča. ,,Je preukázané, že šesťkrát zapálili cudzí majetok (drevá a nehnuteľnosti). Motív konania je ťažko pochopiteľný, obaja obvinení boli členmi hasičského zboru a Kamil Š. bol dokonca veliteľom zásahov,“ uviedol prokurátor v oficiálnej žiadosti, kde požadoval ich väzbu.

Obaja obvinení sa priznali, a zároveň prezradili motív ich konania. Podľa ich vyjadrení chceli vykazovať pracovné výkony, a taktiež poukázať na hasičskú techniku, ktorá má postačovať na zahasenie požiarov a nie je zastaralá. Priestory, kde zakladali požiare, boli monitorované kamerami, no ani to im nebránilo zapaľovať cudzie majetky.

V prípade napokon rozhodoval banskobystrický krajský súd, ktorý 6. septembra oznámil rozsudok. Hasiči putujú do väzby, keďže sudca ich vysvetlenie považuje za nevierohodné. Momentálne im hrozí tri až osem rokov za mrežami, no sudca nariadil detailnejšie skúmanie ich motívu i psychickú stránku oboch mužov. Obáva sa, že by mohli v trestnej činnosti pokračovať, ak by sa dostali na slobodu s podmienkou.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: FB/DHZ Závadka nad Hronom