Teoretický fyzik Stephen Hawking, na svojej pondelňajšej prednáške prezradil študentom Harvardskej univerzity, že pád do čiernej diery v skutočnosti vôbec nemusí znamenať smrť, či večné zabudnutie. Tvrdí, že nejde o trvalé väzenie, ako sa doteraz predpokladalo.

[sociallocker]Môže ísť o portál, ktorý by nás mohol poslať do iného vesmíru. Hawking uviedol, že veci, ktoré sa ocitnú v čiernej diere, sa z nej môžu dostať aj von. Týmto tvrdením dal nádej tým, ktorí majú strach, že upadnú do zabudnutia. Na svojej prednáške si tiež zavtipkoval: “Ak máte pocit, že ste v čiernej diere, nevzdávajte sa, je tam východ,”. A ďalej už pokračoval v popisovaní čiernej diery ako najúčinnejšieho pevného disku vo vesmíre. “To, ako sú schopné ukladať toľko informácií, je jednou z najväčších záhad, na ktorej odhalení usilovne pracujeme. Čierne diery sú zvláštnejšie než čokoľvek, čo si vysnívali spisovatelia sci-fi príbehov, ale zároveň ide o vedecký fakt,” dodal. Hawking prednášal viac ako 1000 študentom, pred ktorými na záver svojej prednášky povedal: “Je to ako spáliť encyklopédiu. Informácie nie sú stratené, kým máte všetok popol. Len je ťažké ich prečítať.”
Dejan Stojkovic, mimoriadny profesor fyziky na University of Buffalo, minulý rok predložil argument podobný tomu Hawkingovmu: “Podľa našich výsledkov, informácie nie sú stratené, akonáhle vstúpia do čiernej diery. Nezmiznú len tak.”

Zdroj: topky.sk | Foto: wikipedia.org[/sociallocker]