Balík pomoci pre rodiny sa stal v posledných týždňoch predmetom mnohých diskusií zo strany politikov i odborníkov. Aj napriek tomu, že parlament schválil zákon, Zuzana Čaputová sa napokon rozhodla dať mu stopku. Reakcie Matoviča a Hegera na seba nenechali dlho čakať!

Prezidentka včera (7. júna) v poobedňajších hodinách oznámila, že bude zákon súvisiaci s pomocou pre rodiny vetovať a vráti ho na prerokovanie späť do parlamentu. V prípade, ak sa poslanci rozhodnú jej veto zlomiť, obráti sa na Ústavný súd.

Čaputová nemá problém s okamžitou pomocou pre Slovákov, no prekážajú jej opatrenia, ktoré by platili od januára 2023. Podľa jej slov má parlament dostatok času na detailné prepracovanie zákona, aby neboli niektoré skupiny obyvateľstva ignorované. ,,Tých, ktorí čelia chudobe, sú pracujúci, majú odrastené deti, alebo deti vôbec nemajú. Alebo sú to matky samoživiteľky, starajú sa o viac detí a z tohto dôvodu sa nemôžu zamestnať, alebo jednoosoboví dôchodcovia,“ upozornila naša hlava štátu.

Na rozhodnutie prezidentky zareagovali aj najdôležitejší členovia strany OĽaNO. Premiér a minister financií zvolali brífing na takmer rovnaký čas, no oddelene. Eduard Heger s pokorou vyhlásil, že sa chce oboznámiť s detailmi, na ktoré kladie dôraz vplyvná blondínka, no jej stanovisko rešpektuje. ,,…na základe toho zvolím daný postup, o čom budem informovať,“ uviedol predseda vlády.

Igor Matovič však zvolil inú rétoriku, i keď vraj presne takýto krok od Čaputovej očakával. Podľa jeho slov je progresívna liberálna a on je zarytým prorodinným konzervatívcom. Ich postoje na dôležité témy tak majú byť diametrálne odlišné. ,,Prezidentka dala za 12 dní obrovský priestor ľuďom, ktorí bojovali proti pomoci rodinám. Mne ako obhajcovi tohto návrhu nedala ani minútu. Týmto prezidentka odoprela právo na obhajobu rodín s deťmi,“ posťažoval sa šéf rezortu financií na tlačovej konferencii.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: YT/HNtelevízia, SME  |  Foto: FB/Eduard Heger-predseda vlády SR, YT/POSTOJ TV