Premiér SR Eduard Heger v stredu po rokovaní vlády avizoval, že tentokrát plánuje vycestovať na Ukrajinu, aby sa v hlavnom meste Kyjeve stretol s prezidentom Volodymyrom Zelenským. Za spoločný stôl si má s nimi sadnúť aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen.

Eduard Heger sa po marcovom odmietnutí vycestovať na Ukrajinu po odporúčaní Bezpečnostných zložiek predsa len stretne s ukrajinským prezidentom. Premiér vycestuje vo štvrtok do Kyjeva v nepriestrelnej veste, aby mohol v piatok rokovať s Volodymyrom Zelenským a Ursulou von der Leyen.

Ako uviedol na tlačovej besede, nejde si k východným susedom naprávať renomé, ale predstaviť kroky slovenskej pomoci, ktoré zahŕňajú aj fond povojnovej obnovy krajiny, ako i zrýchlený proces prijatia Ukrajiny do EÚ. Taktiež majú v Kyjeve rokovať aj o vytvorení medzinárodného tribunálu na potrestanie vojnových zločincov, ktorý by mali zastrešovať slovenskí odborníci na vyšetrovanie.

Ukrajine rovnako pomôžeme s vývozom pšenice vlakmi na Slovensko, čím by sa mohol zmierniť trend dvíhania cien potravín. Heger dodal, že si taktiež želá, aby sme mali prosperujúcich susedov: “Ukrajina je náš priateľ a je dobre, keď má akákoľvek krajina priateľské vzťahy so svojimi susedmi. Je preto dôležité, aby bola stabilný a prosperujúci sused. Ak by ruská armáda uspela po pár dňoch, ako plánovala, dnes by už Ukrajina nebola demokratická krajina. S bábkovou vládou by Slovensko nemalo stabilného suseda,” vysvetlil.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj │ Foto: FB/Eduard Heger – predseda vlády SR