V posledných hodinách spoločnosťou rezonuje rozhodnutie premiéra Eduarda Hegera, ktorý odmietol pozvanie do Kyjeva od samotného ukrajinského prezidenta. Oficiálne stretnutie sa predsa len uskutočnilo, no zástupca Slovenska pri stole chýbal.

Ukrajinský prezident sa priamo v Kyjeve stretol s premiérmi Česka i Slovinska, premiérom a vicepremiérom Poľska. Volodymyr Zelenskyj ich príchod označil za silný prejav podpory pre Ukrajinu, ktorá je neustále bombardovaná Ruskom. Eduard Heger zahraničnú cestu však oželel na základe odporúčania bezpečnostných zložiek.

Český predseda vlády dostal taktiež varovanie od svojho bezpečnostného tímu, no nad cestou do Kyjeva ani na sekundu neváhal. ,,…človek má robiť veci, ktorým verí a ktoré sú správne. Toto nezanalyzujete do detailov. Nemôžete pomeriavať riziká a význam. Bojujú tam ľudia za nás, bojujú o svoje životy, je to spriatelená krajina a čelia ruskej agresii, s ktorou máme skúsenosti. Potrebujú nielen to, aby sme hovorili o tom, že za nimi stojíme, ale potrebujú vidieť na činoch, že za nimi stojíme,“ vyhlásil Petr Fiala na tlačovej konferencii priamo na pražskom letisku po príchode do Česka.

Novinári sa pýtali politika aj na postoj Hegera, ktorý odmietol stretnutie, pričom Fiala sa zo začiatku snažil odpovedať diplomaticky. Podľa jeho slov nemožno nikomu vyčítať, že tam nešiel. Napokon sa však rozhodol vyjadriť svoj názor na neúčasť slovenského premiéra. ,,Sú situácie, keď sa musíte rozhodnúť sami. Ja som sa rozhodol tak, ako som rozhodol. Ja sa nebudem schovávať za nejaké odporúčania a veľa rokovaní. Toto nie je vec, ktorá môže vyplynúť z nejakej formalizovanej byrokratickej cesty. To sa musíte rozhodnúť, že to je správne,“ otvorene povedal šéf strany ODS.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: cnn.iprima.cz  |  Foto: FB/Petr Fiala, Eduard Heger-predseda vlády SR