Slovenský premiér Eduard Heger sa stretol pred pár hodinami s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Rozprávali sa o situácii na Ukrajine, ako i pomoci pre vojnových utečencov. Napokon Heger prehovoril aj o novom prístupe, na ktorom sa Európska únia zhoduje.

Eduard Heger a Ursula von der Leyenová sa pred pár hodinami stretli, aby diskutovali o konflikte na Ukrajine, ako aj o humanitárnej pomoci utečencom. Z Ukrajiny k nám malo prísť doposiaľ približne 80-tisíc ľudí a krajine poskytneme aj vojenskú materiálnu pomoc.

Poďakovanie predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyen za obrovskú mieru solidarity, ktorú sme prejavili Ukrajine, patrí najmä vám, občania. A my naozaj robíme všetko pre to, aby sa Ukrajinci a Ukrajinky u nás cítili ako doma. Počas jej bratislavskej návštevy zaznelo aj dôležité posolstvo. Ursula von der Leyen oznámila, že utečenci z Ukrajiny okamžite dostanú povolenie na pobyt v EÚ na jeden rok… Ľudia, ktorí sa rozhodnú prečkať vojnu na Slovensku, tak môžu u nás pracovať, prihlásiť deti do škôl či žiadať o zdravotnú starostlivosť,” uviedol.

Obaja sme ocenili jednotnú a rýchlu reakciu Európy, ale aj sveta. Na pôde organizácie Spojených národov dnes ruskú agresiu odsúdilo 141 krajín. To, že je EÚ súdržná v postoji voči Rusku, dokazujú aj najprísnejšie sankcie, aké boli doteraz v jej histórii udelené a majú za cieľ zastaviť Rusku možnosti financovať vojnu,” dodal tiež. EÚ je rovnako okrem sankcií voči Rusku pripravená aj na ďalší veľký krok: “Zhodli sme sa, že vojna na Ukrajine potvrdzuje potrebu odpútania sa od energetickej závislosti na Rusku.” Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová pritom odsúdila spolu s ďalšími poslancami prejav Milana Uhríka v europarlamente.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj │ Foto: FB/Eduard Heger – predseda vlády SR