Slováci už celé mesiace netrpezlivo čakajú na vyjadrenie vlády, ktorá sľúbila rodinám pomoc v podobe zastropovania cien energii či pomocou rokovaní o konečnej sume na rok 2023. Eduard Heger pred chvíľou predstúpil pred novinárov s konečným verdiktom o budúcoročnom zdražovaní. 

Predseda vlády Eduard Heger pred chvíľou na tlačovej besede oznámil verejnosti, čo sa podarilo vyrokovať vláde za posledné týždne. Slováci, ktorí sa obávajú výrazného zdražovania cien energií v roku 2023, si tak mohli vypočuť, že zvyšovanie poplatkov by nemalo byť také dramatické.

V roku 2023 zostane cena elektriny stabilná a bez zmeny v porovnaní s rokom 2022,“ uviedol prvú dobrú správu. Hoci ceny elektriny by mali zostať na rovnakej úrovni, plyn zdražie o 15 %. Rovnaké zvýšenie o 15 % čaká aj poplatky za teplo. Heger však zdôraznil, že v prípade nezasiahnutia štátu by boli dopady na domácnosti oveľa dramatickejšie.

Na sociálnej sieti priblížil podrobnosti aj Igor Matovič, ktorý dodal, že slovenské domácnosti budú v nasledujúcom roku celoeurópsky unikát: „Ceny elektriny nevzrastú vôbec (hoci by bez pomoci vzrástli o 380 %). Plyn vzrastie o 15 % (bez pomoci vlády o 225 %). Teplo v bytovkách v priemere o 15 % (bez pomoci o 80 %). Keďže ušetriť na kúrení 15 % sa reálne dá, nikto nemusí platiť viac ako v tomto roku. To však už má každý vo svojich rukách,“ uviedol minister financií. Odborníci zo Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry zostavili zoznam 50 rád, ako doma znížiť spotrebu energií.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj │ Foto: YT/HNtelevízia, FB/Igor Matovic