V polovici augusta zarmútila celé Slovensko zdrvujúca správa o nečakanom úmrtí Petra Dudáka z legendárnej kapely HEX. Štyria hudobníci figurovali na domácej scéne od roku 1989, pričom skupina prešla niekoľkými personálnymi zmenami. Snáď tou najbolestivejšou bol nečakaný odchod speváka Ďuďa, ktorý prehral svoj boj s rakovinou pankreasu.

Pri príležitosti 30. výročia kapely HEX vydávajú obľúbení hudobníci nový singel „Pridaj sa k nám (Keď sme s vami)“, ktorý ešte stihol naspievať zosnulý spevák Peter „Ďuďo“ Dudák. Kým text, ktorý sumarizuje celú ich kariéru a pozostáva z častí skladieb skupiny, napísal Martin „Fefe“ Žúži, autorom hudby je samotný Ďuďo. „Bola to celkom výzva, nechcel som totiž iba bezducho pospájať jednotlivé názvy. Pokúsil som sa z nich vytvoriť príbeh o nás. O tom, že hranie pre ľudí je našim životom a naši fanúšikovia sú neoddeliteľnou súčasťou príbehu skupiny HEX,“ uviedol o skladbe Fefe.

Singel, ktorý spočiatku nahrali len ako demonahrávku v skúšobni ešte na pomedzí apríla a mája, dokončili hudobníci so svojimi najbližšími. „Čo sa ukázalo ako výborný nápad, bolo zavolať naše deti a našich kamarátov na spoločné vokály. Ten pocit, ako všetci s radosťou pristúpili k nahrávaniu, bol neopakovateľný. Ďuďo tam bol proste s nami, akoby neodišiel,“ prezradil Tomáš „Yxo“ Dohňanský. Okrem potomkov a všetkých členov kapely sa o vokály postarali aj Lasky z kapely Para, Tomáš Sloboda zo skupiny Le Payaco a, samozrejme, nový spevák Hexu, Peter „Šarkan“ Novák.

„Ďuďo to naspieval fakt pekne. Mne sa ušlo pohladiť jeho spev takými nenápadnými vokálmi. Ťažko opísať slovami veľmi zvláštnu, na jednej strane melancholickú, a zároveň veľmi pozitívnu náladu, ktorá bola v štúdiu. Okrem HEXákov a našich kamarátov v jednej chvíli pred mikrofónom stáli aj všetky naše deti a spievali sme spolu ako zbor. Zimomriavky…“ neskrýva radosť nový hlas kapely.

Novinku „Pridaj sa k nám (Keď sme s vami)“ , ktorej videoklip pozostáva z archívnych záberov, zahrajú hexáci aj na troch exkluzívnych výročných koncertoch. „Tieto koncerty budú naozaj špeciálne. Aj zloženie hostí napovedá tomu, ako Ďuďa a kapelu HEX vnímajú muzikanti na Slovensku a že nás majú dlhé roky radi. Každý koncert bude jedinečný aj tým, že na nich budú rozdielni hostia, zaznie veľa starších pesničiek, ale aj tie novšie. V Bratislave sa k nám pripoja aj všetci bývalí členovia, proste bude to oslava spojená so spomienkou na Ďuďa, ako sa patrí,“ uzatvára Tomáš „Yxo“ Dohňanský.

HEX 30 / KEĎ SME S VAMI TOUR 2019

  • 22.11. Bratislava – Stará Tržnica
  • 26.11. Žilina – Dom Odborov
  • 27.11. Košice – Historická radnica

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Foto: IG/hex_officialll, yxohex | Video: YouTube