Igor Matovič na tlačovej konferencií v hoteli Bôrik informoval o hlavných bodoch zasadania Ústredného krízového štábu. Predstavitelia sa jednoznačne dohodli na cieľoch a spôsobe cesty Slovenska k slobode a zdraviu. Najdôležitejším bodom stretnutia bolo vyriešenie situácie zatvorených školských zariadení.

Premiér v úvode tlačovej konferencie jasne zadefinoval ciele Slovenska v boji proti koronavírusu. Ako uviedol, na Ústrednom krízovom štábe sa približne štyridsiati zhodli, že prvoradé je pre nich čím skôr dostať deti do škôl. Zároveň si však všetci uvedomujú odporúčania odborníkov s nevyhnutnosťou dosiahnuť 7-dňovú incidenciu alebo 7-dňový kĺzavý priemer pod 750 na celom Slovensku. “To sú v podstate tie čísla, ktoré sa dennodenne dozvedáme, že koľko bolo včera pozitívnych a ten 7-dňový priemer by mal byť pod 750. A zároveň počet pacienov s Covidom alebo podozrivých, že majú Covid v nemocniciach, musí byť pod 2 000 ľudí na Slovensku. V tom prípade môžeme vlastne zapínať takzvané semafory v jednotlivých okresoch,” upresnil Igor Matovič.

Zasadanie krízového štábu prinieslo ambiciózne ciele. Týždenný priemer by do Vianoc podľa týchto odborníkov nemal byť vyšší ako 500 prípadov denne, a tak by sa po sviatkoch mohli deti do škôl slobodne vrátiť. Rovnako tak dúfajú, že počet pacientov by nemal presiahnuť 1 000 hospitalizovaných ľudí, a takisto na pľúcnej ventilácií by podľa plánov nemalo byť viac ako 100 koronavírusom infikovaných pacientov.

Úspech plošného testovania je podľa Ústredného krízového štábu nepopierateľný. V dnešných dňoch mal byť podľa pôvodných predpokladov slovenský priemer približne 6 000 nových nakazených denne, avšak evidujeme “iba” 1 500 prípadov. Igor Matovič to považuje za veľký úspech: “Jednoducho, zlomili sme tú krivku a rozhodli sme sa na Ústrednom krízovom štábe ďalej bojovať s vírusom, rozhodli sme sa nebyť pasívni a prizerať sa tomu, ako nám tu zbytočne zomierajú stovky ľudí len preto, lebo nám sa nechce alebo nemáme odvahu sa postaviť zoči-voči aj tým ľuďom, ktorí už by najradšej boli, aby žiadne opatrenia neboli. Nie, opatrenia, keď chceme bojovať s vírusom naďalej, musia byť. Musíme byť tvrdí a spoločne, keď sa milióny ľudí opäť zomkneme, tak verím, že takýmto spôsobom zachránime nieže stovky, ale tisícky životov!”

Minister obrany Jaroslav Naď potvrdil na najbližší víkend ďalšie kolo plošného testovania, avšak iba pre tie mestá a obce, kde bolo počas uplynulých víkendov nakazených viac ako 1 % občanov. Toto testovanie však bude založené na dobrovoľnej báze, a teda certifikáty neprinesú zodpovedným Slovákom žiadne výhody voči tým, ktorí sa testovania nezúčastnia.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: YT/HNtelevízia | Foto: pixabay.com, YouTube