Masívny požiar v Ukrajine, ktorý vypukol 4. apríla, sa hasičom stále nepodarilo uhasiť. Plamene sa pritom nachádzajú už len pol kilometra od obávaného skladu rádioaktívneho odpadu.

Masívny požiar zachvátil Ukrajinu už pred desiatimi dňami, no ani dnes sa 310 hasičom nepodarilo dostať situáciu pod kontrolu, keďže všetko zhoršuje silný vietor. Plamene sa pritom podľa informácií TheGuardian rozšírili v okolí Černobyľu a dostali sa do nebezpečnej vzdialenosti 500 metrov od nového krytu Černobyľskej jadrovej elektrárne.

V kryte sú pritom uzatvorené zvyšky budovy reaktora číslo 4 jadrovej elektrárne, ktorá bola zničená pri známej havárii z roku 1986. Zónu vtedy úrady uzatvorili a odvtedy je neobývaná. Výnimkou je asi 200 ľudí, ktorí napriek odporúčaniam odmietli odísť. O tom, že oheň sa k zóne nebezpečne približuje, informuje na sociálnych sieťach člen štátnej rady pre správu uzavretej zóny Yaroslav Yemelianenko.

Situácia je kritická. Zóna je v plameňoch. Miestne úrady hlásia, že je všetko pod kontrolou, ale v skutočnosti oheň rýchlo zasahuje nové územia,” hovorí. Na mieste zasahuje okrem stoviek hasičov aj početná technika, vrátane helikoptér. Požiar mal podľa polície vzniknúť v dôsledku pálenia trávy, čo býva v tejto oblasti častým a pravidelným javom. Prístroje na meranie radiácie už dokonca zachytili zvýšené hodnoty, čo potvrdili aj miestne úrady.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: theguardian.com │ Foto: Facebook/Yaroslav Yemelianenko, YouTube/Global News