Slováci s napätím očakávajú, ako sa vyvinie dnešné rokovanie Ústredného krízového štábu, ktoré rozhodne o budúcnosti občanov na najbližšie týždne. Minister obrany Jaroslav Naď vyslovil prvé slová o možnom scenári, ktorým si krajina prejde.

Igor Matovič naplánoval v sobotu celoplošné testovanie krajiny, pričom na Slovensko už dorazila zásielka s pomôckami a antigénovými testami na operáciu s názvom Spoločná zodpovednosť. Ako sa však každým dňom stále viac ukazuje, nariadenia sa míňajú účinku a počet denných nakazených dosahuje nové rekordy.

Predseda vlády preto aj po ďalším úmrtí lekára zvažuje lockdown krajiny, aby šírenie nákazy výrazne spomalil. K podobnému scenáru sa už muselo uchýliť Írsko, no čiastočný lockdown postihol po enormnom náraste nakazených aj susedné Česko. O tom, či k obmedzeniam ekonomiky a pohybu dôjde aj u nás, rozhodne v nasledujúcich hodinách krízový štáb. Minister obrany Jaroslav Naď ale naznačil, že by išlo o kombináciu dvoch krokov: „Bude kombinácia, bude miernejší lockdown a bude potom celoplošné testovanie,“ uviedol podľa Sme.

Zároveň dodal, že Matovič neplánuje upustiť od plošného testovania. Samotný premiér už na stredajšej tlačovej besede uviedol, že v prípade lockdownu ponechá v prevádzke len tie najnevyhnutnejšie služby. K vážnej situácií sa vyjadril aj štátny tajomník ministra zahraničných vecí Martin Klus, ktorý uviedol, že SaS chce v prípade lockdownu poznať bližšie detaily: „Ale nemyslím si, že lockdown v tom pravom slove zmysle je to, čo teraz Slovensku hrozí,“ upokojil situáciu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: sme.sk │ Foto: Facebook/Igor Matovic, Jaro Naď, YouTube/HNtelevízia