Po tom, ako sa prevalili nové informácie o ruskej vakcíne Sputnik, sa rozhodol Igor Matovič pre zverejnenie tvrdého statusu a nečakaného kroku. Nový minister financií totiž poletel do Moskvy, aby sa stretol s Kirillom Dmitrievom, s ktorým dohodol kúpu 2 miliónov vakcín. 

Jeho krok, ktorý ohlásil na sociálnej sieti, sa však nestretol s pochopením známych politikov. Viacerí sa rozzúrili a expremiérovi venujú poriadne ostré slová.  Odídenec z koalície Tomáš Valášek označil Matoviča ako „ministra pre všetko“ a okrem iného tento krok ministra podľa neho búra mýty o odstúpení premiéra.

Minister financií je druhý najmocnejší muž vlády a cez peniaze nepriamo kontroluje iných ministrov. Ale táto cesta potvrdila, že pre ex-premiéra je aj táto dôležitá agenda len pridruženou činnosťou a mieni sa naďalej venovať aspoň časti tém, ktorú riešil ako premiér,“ myslí si. Zároveň podotkol, že vláde tak hrozí ďalšia kríza a kolaps a považuje za dôležité aj to, že Matovič letí do Moskvy v čase ich zhromaždenia vojsk na východe Ukrajiny.

Rovnaké pochybnosti má aj europoslanec Vlado Bilčík: „Môžem len dúfať, že tentokrát hrá minister Matovič s otvorenými kartami a svoje kroky koordinuje s celou vládou – aj so šéfom slovenskej diplomacie. Ministerská cesta do Moskvy v čase, keď Rusko zhromažďuje svoje jednotky na hraniciach s Ukrajinou, nikdy totiž nebude len rokovaním o vakcínach,“ vyjadril svoje presvedčenie. Na tlačovej besede prehovoril aj minister zahraničných vecí Ivan Korčok, ktorý potvrdil, že Matovičovu cestu vláda neschválila.

Ešte ostrejší bol vo vyjadreniach odídenec zo strany Za ľudí Miroslav Kollár: „IGOR MATOVIČ JE NEBEZPEČNÝ – pre seba, pre koalíciu, pre vládu, ale hlavne pre Slovensko! Jeho dnešný výlet do Moskvy je totiž nielen bezprecedentný a neakceptovateľný krok mimo mandát ministra financií, je to hlavne nezodpovedná zahranično-politická avantúra jedného urazeného ega, ktorá však už dnes ide jasne voči záujmom Slovenska,“ uviedol. Dodal tiež, že táto cesta je „facka novému premiérovi, ako aj ministrom zdravotníctva a zahraničných vecí, ale aj vážne prekročenie jeho kompetencií, ktoré nesmie ostať bez reakcie“.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Vlado Bilčík, Tomáš Valášek, Miroslav Kollar – poslanec, YT/HNtelevízia │ Foto: Televízia Markíza