Zuzana Čaputová včera v poobedňajších hodinách zložila svoj sľub pred Národnou radou Slovenskej republiky, čím sa stala oficiálne prvou prezidentkou na Slovensku. Priebeh ceremónie bol určený podľa stanoveného protokolu vytvoreného podľa Ústavy SR. V priebehu inaugurácie došlo však k hrubým porušeniam, o ktoré sa hlavne postaral predseda parlamentu Andrej Danko.

Čaputová počas slávnostnej schôdze Národnej rady SR zložila Ústavou predpísaný sľub v priestoroch Slovenskej filharmónie v Bratislave. Išlo o významnú ceremóniu, ktorá mala byť naplánovala do poslednej minúty. Aj napriek tomu, že mnohí považujú chyby, ktoré sa stali počas významného dňa, za bezvýznamné, odborníci hovoria o hrubých porušeniach Ústavy SR.

Pri príležitosti inaugurácie novej prezidentky vojaci na Tyršovom nábreží vypálili dvadsať delostreleckých sálv, keďže známa blondínka sa zároveň stala aj hlavnou veliteľkou Ozbrojených síl SR. V skutočnosti sa však malo vypáliť 21 rán. Uznávame, že v tomto prípade môže ísť o detail, no o väčšie chyby sa postaral samotný predseda parlamentu.

Do slávnostne vyzdobenej Reduty chodili pred inauguráciou hostia podľa dôležitosti. Prvými boli najmenej významní hostia a následne prichádzali politicky významnejšie postavy. Medzi poslednými mali do budovy vstúpiť premiér Peter Pellegrini, predseda parlamentu Andrej Danko, vtedy ešte úradujúci Andrej Kiska a následne ako posledná mala do Reduty vstúpiť Čaputová. Danko sa však pozabudol a prišiel pár minút pred príchodom prezidentky, čiže ho Kiska predbehol. Bol tak hrubo porušený protokol.

O to viac šokujúcejší však bol príhovor Andreja Danka, ktorý sa vôbec nemal udiať. Podľa Ústavy SR je totiž slávnostná schôdza venovaná predovšetkým novej hlave štáte, ktorá má ako jediná prehovoriť k ľudu. Predseda parlamentu si však nielen, že zobral slovo, ale jeho prejav bol dlhší ako mal byť, vďaka čomu sme sedem minút nemali prezidenta. Kiskovi totiž oficiálne skončil mandát 15. júna o 12:00 a v tom momente sa mala Čaputová dotknúť Ústavy SR a zložiť svoj sľub. To sa však nestalo, keďže predseda parlamentu neodolal a snažil sa upozorniť predovšetkým na seba.

Zdroj: markiza.sk  |  Foto: YouTube/o 5 minút 12, YouTube/HNtelevízia  |  Video: Facebook/Andrej Danko-predseda SNS