Nedávna oslava 72. narodenín preňho zrejme nebola najšťastnejšia. Svetoznámy gitarista a jediný, koho trikrát nominovali do Rockandrollovej siene slávy, Eric Clapton, v poslednej dobe trpí neznesiteľnými bolesťami, v dôsledku ktorých musel presunúť aj dátumy nadchádzajúcich koncertov.

Mnohými považovaný za najlepšieho gitaristu súčasnosti, anglický gitarista, spevák a textár Eric Clapton pôsobí na hudobnej scéne už viac ako 50 rokov. So zameraním na rockovú a bluesovú hudbu dokázal preraziť medzi najvplyvnejších gitaristov dneška, a za svoju virtuozitu si už zaslúžil aj niekoľko ocenení, medzi ktorými nechýba 18 cien Grammy a jedna Brit Award za výnimočný prínos do hudby.

Svetoznámy gitarista Eric ClaptonNa svojom konte má hudobník už 22 sólo albumov, pričom v súčasnosti koncertuje na turné k svojmu najnovšiemu dielu s názvom I Still Do. Vystupovanie do veku, v ktorom si už mnohí jeho kolegovia užívajú dôchodok, si však vyžiadalo svoju daň, ktorá sa podpísala na Claptonovom zdraví. Gitarista nedávno oznámil svojim fanúšikom, že mu je veľmi ľúto, že bude musieť presunúť dátumy dvoch plánovaných koncertov v Los Angeles. Dôvodom mala byť bronchitída, ktorá zapríčinila, že je hudobník momentálne pripútaný k invalidnému vozíku. Na tom ho spozorovali fanúšikovia, ktorí sa v rovnakom čase ocitli na losangeleskom letisku.

https://www.youtube.com/watch?v=IcX5YrVyo6k

Na videu, ktoré stihol natočiť jeden z jeho fanúšikov, vidno, že gitaristu sprevádza jeho dcéra. Na vozíku sedel zahalený v šiltovke a kapucni, no napriek tomu neunikol pred zvedavými pohľadmi okoloidúcich. Na viacerých sa dokonca aj usmial a s radosťou si s nimi podal ruku, keď ho o to požiadali. Napriek chorobe teda vyzeral, že je plný elánu a energie. Tú bude potrebovať na ďalšie koncerty, ktoré ho tohto roku ešte čakajú.

Spevák a gitarista Eric Clapton

Rockandrollová legenda

Erica Clapton si vypestoval svoj vzťah k hudbe najmä vďaka rodinnému zázemiu. Vychovávali ho starí rodičia a jeho vzťah k rodičom bol len vágny, kvôli čomu sa z neho stal introvert často hľadajúci únik zo sveta v hudbe. Na strednej škole si už dokázal zarobiť vďaka hre na gitare, ktorú dostal od starých rodičov. Clapton neskôr našiel svoje pôsobenie v kapele Roosters, ktorá sa však rýchlo rozpadla. Za svoju popularitu vďačí najmä kapele The Bluesbreakers, ktorá ho priviedla k bluesovým rytmom, ktoré Eric spracoval podľa seba a dodal im punc rocku. Dodnes je známy ako priekopník ťahavých bluesových tónov na gitare.

Eric Clapton v The Cream
Eric Clapton (napravo) v The Cream

Od The Bluesbreakers sa ešte dostal k The Cream a Blind Faith, no od roku 1970 sa rozhodol pôsobiť ako sólista. Okrem toho si ešte zaúčinkoval v zoskupení zvanom Derek and the Dominos, s pomocou ktorého vydal jednu zo svojich najznámejších skladieb Layla. Po celý čas pôsobenia v rôznych hudobných skupinách, aj napriek svojej popularite a obľúbenosti, prepadal Clapton drogovej a alkoholovej závislosti. Umelca tiež poznačila smrť jeho syna v roku 1991, ku ktorej napísal aj pieseň Tears in Heaven.

Zdroj: Dailymail.co.uk, Wikipedia | Foto, video: Youtube, Facebook, Depositphotos.com