POZOR! Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje na oficiálnej webovej stránke na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásil do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky). O nevyhovujúcich výrobkoch informoval hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas. 

Ide o detský krém s názvom URIAGE EAU THERMALE Bèbè 1 er Change. Výrobok neobsahuje látku-butylparaben, ktorá je uvedená v popise. Analýza však zároveň preukázala, že bola prekročená povolená koncentrácia látky – o-Cymen-5-ol (0,24+/- 0,04%), čím boli porušené nariadenia Európskeho parlamentu a Rady.

Problém nastal aj v prípade peny do kúpeľa s názvom Foam bath značky Frucht. Vo výrobku bola zistená prítomnosť patogénneho mikroorganizmu (Pseudomonas putida), čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu.

Ďalším nevyhovujúcim výrobkom je farba na tetovanie s názvom SIALOR JERRY RED. Obsahuje totiž zakázanú látku Anisidine, čo opäť nie je v súlade s rezolúciou Rady Európy, ktorá stanovuje požiadavky a kritéria na bezpečnosť farieb na tetovanie.

Rovnaký prípad je aj v prípade farby na tetovanie s názvom GREEN BERET, kde bola taktiež nájdená látka Anisidine.

Zdroj: uvzsr.sk  |  Foto: uvzsr.sk, Pixabay