Je tomu len zopár hodín, čo sa viac ako 500 hasičom podarilo uhasiť masívny požiar v symbole Paríža, 856-ročnej katedrále Notre-Dame. Aj keď smutná udalosť zarmútila množstvo veriacich, ale aj nadšencov histórie či umenia, na Slovensku sa našlo i mnoho ľudí, ktorí za zhorenou pamiatkou nevidia až takú tragédiu.

V pondelok večer, tesne pred Veľkou nocou, zhorel uprostred Seiny rímskokatolícky katedrálny chrám v Paríži, ktorý bol pýchou Francúzska viac ako osem storočí. V priebehu hodín sa plamene, ktoré vznikli v podkroví, rozšírili po celej katedrále, pričom ako prvá sa zrútila hlavná veža a následne strecha objektu. Najvýznamnejšia budova cirkvi chránila množstvo významných pamiatok, pričom tŕňovú korunu Ježiša Krista či tuniku kráľa Ľudovíta IX. z 13. storočia sa podarilo zachrániť. Nešťastná nehoda bola odhadnutá na škody vo výške stoviek miliónov eur, pričom doposiaľ sa prihlásilo množstvo podnikateľov, ktorí chcú finančne pomôcť s rekonštrukciou stavby.

Medzinárodnú verejnú zbierku ohlásil francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý prisľúbil obnovu katedrály. Pomocnú ruku mu napokon podali predstavitelia rôznych krajín, pričom ticho nezostal ani prezident Slovenskej republiky. Po množstve súcitiacich komentárov z celého sveta na sociálnych sieťach sa však na našom území diskutuje najmä o skutočnosti, “kde všetci boli, keď horela Krásna Hôrka.”

Incident, ktorý otriasol Slovenskom v roku 2012, vznikol potom, ako sa dvaja chlapci pokúšali zapáliť si cigaretu, no omylom podpálili trávnatý porast na kopci. Ako uviedla pre portál pravda.sk Eva Šmelková, vedúca Krajského pamiatkového úradu Košice, doposiaľ bolo na obnovu hradu preinvestovaných približne 5,2 milióna eur z poistného plnenia a približne 97-tisíc eur z verejnej zbierky. Hrad bude verejnosti údajne sprístupnený v roku 2021.

Ako sa však zdá, podobnosť situácie prinútila nespokojných Slovákov konať a udalosť, ktorá šokovala celý svet, preniesť do celkom inej roviny. “Keď krásna hora bola v plameňoch, kde ste všetci boli??? A teraz ideme sa hento kvôli Notre Dame ☝️? Kde je tá národná hrdosť ??,” napísal Ibrahim Maiga na Instagrame, pričom ho podporilo zopár fanúšikov. Nech je ako chce, oba požiare boli mimoriadne fatálnymi a smutnými udalosťami, ktoré zanechali množstvo zdrvených ľudí. Nie je sila v porovnávaní nešťastia a výčitkách, ale vyjadrení spolupatričnosti a podpory, nemyslíte?

Krásna Hôrka

Notre Dame

Zdroj: Instagram/IbiMaiga