Slovenské zdravotníctvo dlhodobo bojuje s nedostatkom lekárov i zdravotných sestier. Situáciu rozhodne nezlepšila pandémia koronavírusu, pričom zdravotnícky personál kričí o pomoc. Igor Matovič sa preto v týchto dňoch rozhodol zaoberať práve touto témou, pričom prišiel s riešením!

Igor Matovič zrealizoval na pôde rezortu financií stretnutie so zástupcami ministerstva zdravotníctva. Podľa jeho slov sa na štyroch lekárskych fakultách ročne vystrieda 700 slovenských medikov a 430 študentov zo zahraničia. Fakulty musia prijímať zahraničných medikov, keďže od nich získajú o 4-tisíc eur viac v porovnaní s tými domácimi. ,,Z pohľadu školy logické, z pohľadu verejného záujmu a ochrany zdravia ľudí na Slovensku nepochopiteľné,“ kritizuje šéf strany OĽaNO na sociálnej sieti.

V drvivej väčšine totiž práve vyštudovaní zahraniční lekári nezostávajú v našej krajine a odchádzajú do inam. V zdravotníctve tak naďalej pretrváva problém nedostatku personálu. ,,Stačilo. Dnes sme zdravotníctvu a školstvu ponúkli, že zaplatíme školám presne to isté, ako im platia zahraniční študenti, aby neboli škodní… A aby mohli ročne prijať o 500 medikov viac. Nie jeden rok, ale ako systémovú zmenu… Lebo nové nemocnice nám budú na nič, ak budú zívať personálnou prázdnotou,“ zdôraznil financmajster s dovetkom, že sa o túto oblasť nikto posledných 30 rokov nezaujímal.

Tlačová konferencia Matoviča však poriadne prekvapila členov strany Hlas-SD na čele s Petrom Pellegrinim. Práve jeho vláda hneď počas prvého roka vládnutia dala lekárskym fakultám milióny eur navyše, aby prijímali viac slovenských študentov, vďaka čomu by Slovensko malo o 500 lekárov ročne viac. Program bežal dva roky, no súčasná vláda ho zrušila. Teraz ho obnovila ako veľkú novinku.

Reakcia Petra Pellegriniho

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj | Foto: FB/Igor Matovic, Peter Pellegrini  |  Video: FB/Peter Pellegrini