Politika Igor Matovič o pravidelnom testovaní aj o pravdepodobnom LOCKDOWNE!

Igor Matovič o pravidelnom testovaní aj o pravdepodobnom LOCKDOWNE!

Igor Matovič sa v najnovšom príspevku na sociálnej sieti prihovára ľuďom s úvahami o následnej ceste Slovenska k vytúženej slobode. Aj keď prízvukuje mimoriadne priaznivé čísla počtu nových, koronavírusom infikovaných pacientov, pre Slovákov to rozhodne žiadnu výhru neprináša. Dočká sa krajina ďalšieho lockdownu?

Takmer každým dňom sa verejnosť dozvedá o možných cestách Slovenska k zvládaniu koronavírusovej situáce. Náročnosť držať krok s Matovičovými vyjadreniami a chaos o rôznych spôsoboch prekonať pandémiu, spôsobuje najmä konflikt záujmov a protirečenie si koaličných partnerov. Tí si vzájomne v rozhodnutiach o opatreniach nedôverujú a aj z toho dôvodu nemajú vieru v potrebnosť istých riešení ani bežní Slováci.

Mimoriadne priaznivé výsledky sobotného laboratórneho testovania znížili 7-dňový kĺzavý priemer na 1 610. Na otvorenie prevádzok reštaurácií či škol je to však naďalej privysoké číslo, preto sa premiér zamýšľa nad ďalším postupom. Krivka nezačne klesať bez pridania nových opatrení: „Zlá správa – efekt plošného testovania sa čoskoro vypne, t.j. krivka bez našej ďalšej intervencie a snahy prestane klesať … a od cieľa 750 zostaneme vzdialení mimo dosah. To znamená, musíme ešte niečo silné spoločne spraviť. Rakúšania sa včera rozhodli pre silný lockdown. To je jedna možnosť.“

Snaha premiéra Matoviča otvoriť 30. novembra školy aj reštaurácie sa minula účinku, keď Richard Sulík verejne nepodporil ideu plošného pretestovania raz za tri týždne, organizované práve dotknutými prevádzkami. Sulík má do dnešného dňa predstaviť spôsob, ako sa podľa neho môžu otvoriť školské zariadenia aj reštaurácie bez následného zvýšenia počtu nakazených ľudí. Semaforové otváranie je podľa vedenia vzhľadom na vysoké čísla infikovaných pacientov nevhodné. Napriek tomu je Richard Sulík presvedčený o tom, že spôsob k všeobecnej spokojnosti a zdraviu dokáže nájsť.

Podľa Matoviča však niet inej cesty k zrážaniu krivky, ako pravidelne testovať Slovákov: „Deti potrebujeme nevyhnutne dostať do škôl. Avšak vykrikovať do médií, ako im chceme pomôcť a neurobiť pre splnenie podmienok Konzília odborníkov zhola nič, hoci môžem, je to isté, ako vykrikovať nad topiacim sa v močiari, ako mu chcem strašne pomôcť, ale ruku mu nepodám ani za ten svet. Tisícky reštaurácií budú zívať prázdnotou mesiace, ak sa obdobne, ako pri školách, budeme správať prospechársky a nie zodpovedne. Neskrývajme sa za tisícky majiteľov reštaurácií, ale naberme odvahu pomenovať pravdu, že neexistuje žiadna finta či skratka ako obísť epidemiologické podmienky Konzília.“

Celé znenie príspevku Igora Matoviča:

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/I.M.

Exit mobile version