Pri pokuse o prekročenie Stredozemného mora na gumových člnoch zahynulo približne 245 utečencov. Išlo prevažne o imigrantov z Lýbie a Tuniska pokúšajúcich sa dostať do Talianska.

 

Potopili sa až dva člny

Prvý gumový čln sa potopil v piatok. Na jeho palube sa nachádzalo 132 ľudí. Z nich bolo 50 zachránených a prijatých do mesta Pozzallo na Sicílii. Ďalších 82 utečencov je nezvestných a pravdepodobne zahynulo.

Druhý potopený čln úrady hlásili v nedeľu. Pri tejto nehode je počet možných obetí vyšší. Medzinárodný zdravotnícky zbor, ktorý spolupracuje s organizáciou Spojených národov pre utečencov, uviedol, že na palube sa nachádzalo 170 ľudí. Zachrániť sa podarilo len jednu ženu a šesť mužov, zvyšných 163 utečencov pravdepodobne zahynulo.

Imigranti na člne

 

Migračné trasy

Desaťtisíce imigrantov aktuálne využíva hlavnú migračnú trasu cez Stredozemné more do Talianska. V minulosti využívali trasu cez Egejské more z Turecka do Grécka. Európska Únia však uzavrela s Tureckom dohodu, ktorá im v tom mala zabrániť. Dohoda migráciu nezastavila definitívne, ale pôvodnú trasu využíva čoraz menej imigrantov.

imigranti na člne

Počet obetí

Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu sa tohtoročný počet obetí migrácie odhaduje na 1300 obetí. V minulom roku to bolo až 5098 obetí. Ide väčšinou o ľudí pokúšajúcich sa dostať z Lýbie a Tuniska.

Zdroj: nytimes.com | Foto: Facebook