Odborníci sa dlhé týždne zaoberali otázkou, či je imunita po prekonaní ochorenia COVID-u dostatočná alebo je predsa len potrebné očkovanie. Sú teda získané protilátky ochranou pred opätovným nakazeným?

Po vyliečení koronavírusu si organizmus vybuduje proti ochoreniu vlastné protilátky, čím človek získa imunitu. Odborníci sa domnievajú, že by mala ochrana pred ochorením vydržať okolo 90 dní a následne protilátky z tela vymiznú. Mnohí Slováci sú však presvedčení, že majú po prekonaní COVID-u už vytvorenú imunitu.

Infektológ Peter Sabaka vysvetľuje, že imunita môže byť u každého odlišná. Ľudia, ktorí bojovali s ľahkým priebehom koronavírusu, by mali mať slabšiu ochranu ako Slováci s ťažším priebehom ochorenia. Nie je preto správne spoliehať sa na prirodzenú imunitu.

Uznávaný odborník z tohto dôvodu odporúča každému očkovanie. ,,Efektivita prekonania ochorenia COVID-19 je proti tomu pôvodnému čínskemu variantu nejakých 80 %, ale efektivita očkovania je 95 %. Takže očkovanie je určite efektívnejšia prevencia ako len samotné prekonanie infekcie,“ uviedol pre plusku.sk.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: FB/Reflex, MZ SR, Pixabay