Shamima Begum, Britka bangladéšskeho pôvodu, odišla s hlavnou vlnou náboru bojovníkov Islamského štátu v roku 2015 do Sýrie. V tom čase mala iba 15 rokov. Po troch rokoch prežitých pod taktovkou radikálneho islamu si to však rozmyslela a rozhodla sa premiestniť do utečeneckého tábora. V Sýrii jej ako osobe bez občianstva hrozí smrť, a tak vyzýva Britániu, aby sa chopila zodpovednosti a postarala sa o ňu.

Keď Shamima v roku 2015 prišla do Rakky – „hlavného mesta“ Islamského štátu – bola už 10 dní vydatá. Keďže sobáše cez Skype sú v tejto komunite bežnou záležitosťou, vzala si Holanďana Yaga Riedijka, ktorý sám predtým konvertoval na radikálny islam. Podľa jej slov bol neskôr zatknutý, obvinený zo špionáže a mučený. Shamima tvrdí, že v Rakke žila „väčšinou normálny život. Sem-tam nejaké bombové útoky a tak…“

Život vo vojnovej zóne nalákal v roku 2015 množstvo Európanov. Keď videli to, čo ich tak lákalo, na vlastné oči, mnohí z nich sa rozhodli vrátiť a teraz bojujú so svojimi krajinami o možnosť získať späť občianstvo. Shamima je len jedna z mnohých žien, ktoré uviazli v utečeneckom tábore. Väčšina z nich má pri sebe aj niekoľko detí pôvodne vyrastajúcich v Rakke.

Zverstvá života v Rakke

„Keď som videla svoju prvú odseknutú hlavu v koši, vôbec ma to nešokovalo. Patrila vojakovi zajatému na bojisku, nepriateľovi islamu. Jediné, na čo som myslela bolo, čo by asi urobil moslimke, keby dostal šancu,“ spomína Shamima na bežné dni v Islamskom štáte. V roku 2017 odtiaľ utiekla spolu s manželom. Ich deti – jedenapolročné dievča a trojmesačný chlapec – vo vojnovej zóne neprežili. Vo februári porodila v utečeneckom tábore ďalšieho syna, žil však iba niekoľko dní.

Mladá Shamima pred osudovým rozhodnutím opustiť Britániu a pridať sa k Islamskému štátu.

Neistá budúcnosť

Shamima momentálne čaká v tábore a žiada Britániu, aby jej vrátila občianstvo a postarala sa o ňu. Krajina však odmieta prijať späť niekoho, kto žil tak dlho vo vojnovej zóne, bol zradikalizovaný a nevie sa o ňom s istotou, či sa nevracia so zámerom nájsť ďalších potenciálnych bojovníkov ISIS. „Našou úlohou je udržať krajinu v bezpečí,“ vyjadrila sa k prípadu britská ministerka vnútra Priti Patel. „Nepotrebujeme tu ľudí, ktorí sa podieľali na zle a emigrovali, aby sa stali súčasťou smrtiaceho kultu. Nemôžeme si dovoliť sem vpustiť nikoho, kto by nám vstupom do krajiny mohol nejako ublížiť – a to zahŕňa aj túto ženu.“ Nateraz to teda vyzerá, že bývalá podporovateľka ISIS, ktorá si svoje rozhodnutie rozmyslela, zostane v utečeneckom tábore.

Zábery zo záchytného tábora ISIS žien a detí, ktoré sa rozhodli Rakku opustiť. Európa ich neprijíma, no keby sa vrátili do vojnovej zóny, čakala by ich poprava. Na otázku, čo s nimi urobiť, teda nik nepozná odpoveď.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: BBC | Foto: YouTube/BBC News, Sky News, The Guardian