Aj keď sa väčšine Slovákov vybaví pri slovnom spojení prvá Miss meno Ivany Christovej, pravda je niekde celkom inde. Málokto si totiž pamätá na túto krásku, ktorá zabodovala v roku 1967 aj na celosvetovej súťaži Miss World.

Hoci sa každému Slovákovi zjaví pri pomyslení na prvú Miss tvár krásnej Ivany Christovej, ktorá sa odhodlala podstúpiť tvrdý boj s kilami, je na veľkom omyle. Prvá Miss Československa sa totiž konala už v roku 1967 a jej víťazkou sa stala výrazná brunetka Alžbeta Štrkulová. Vtedy 22-ročná kráska pochádzajúca z Košíc vyhrala nad ostatnými finalistkami s výškou 168 cm, váhou 58 kíl a mierami 96-64-98.

Víťazstvo u nás pritom nebolo jej najväčším úspechom. Následne po postupe na svetovú Miss World v Londýne získala neuveriteľné 5. miesto spomedzi 55 súťažiacich, a dokonca si zahrala aj vo filme. Následne súťaž zakázali na 20 rokov so slovami, že ženy sa majú hodnotiť podľa práce a nie výzoru. Až Jozef Oklamčák prelomil dlhé obdobie bez súťaží a v roku 1988 obnovil prehliadku krásy, ktorú vtedy vyhrala Češka Monika Dientelová a následne v roku 1989 prvá Slovenka Ivana Christová.

Prvá Miss Československo v roku 1967 získala na svetovej Miss World 5. miesto

Alžbeta si svojho času zahrala aj vo filme

Zdroj │  Foto: Facebook/ Zlatá šedesátá