V utorok (13. apríla) predstúpil premiér Eduard Heger spolu so svojim predchodcom Igorom Matovičom pred novinárov, aby občanom oznámili, že od nasledujúceho pondelka (19. apríla) dôjde k čiastočnému uvoľneniu protipandemických opatrení. 

Okrem skutočnosti, že sa otvoria obchody a služby (1 osoba na 15 m2), kostoly, knižnice, zoologické a botanické záhrady, múzeá či hotely a penzióny, zmena nastane aj pri nosení respirátorov! Od pondelka totiž môžu občania snať z tváre rúško v exteriéri v prípade, že sa nachádzajú v spoločnosti ľudí so svojej domácnosti, prípadne od vás budú cudzie osoby vzdialené viac ako 5 mestrov.

O predmetnej správe informoval z dôvodu zlepšujúcej sa epidemiologickej situácie Úrad verejného zdravotníctva. „Zrušuje sa vyhláška Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky č. 133/2021 V. v. SR, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení Jána Mikasa.

Vyhláškou však naďalej platia bezpečnostné opatrenia pre interiérové priestori a prostriedky verejnej dopravy, kde sa pravidlá nosenia respirátorov nemenia. Výnimka platí pre učiteľov a žiakov, ktorí budú mať povinnosť nosiť bežné rúška, a taktiež pre:

a) deti do 6 rokov veku,
b) deti v materskej škole, v inom obdobnom zariadení pre deti alebo v školskom zariadení,
c) osoby so závažnými poruchami autistického spektra,
d) osoby so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím,
e) osoby pri výkone športu na interiérových športoviskách,
f) fotografované osoby na čas nevyhnutný pre výkon procesu fotografovania,
g) osoby nevesty a ženícha pri sobáši,
h) výkonných umelcov pri podávaní umeleckého výkonu a účinkujúcich pri nakrúcaní dokumentárneho filmu,
i) tlmočníkov do posunkovej reči v rámci výkonu povolania,
j) zamestnanca, ktorý sa nachádza na vnútornom pracovisku sám.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: MINV