34-ročná Jana z Bratislavy trpí neznesiteľnými bolesťami tela aj hlavy a netuší, kedy sa celé peklo skončí. Všetko sa pritom začalo po banálnom vyšetrení na magnetickej rezonancii.

34-ročná Jana pochádza z Bratislavy a keďže mala začiatkom mája podozrenie na chorú pečeň, lekári ju poslali na vyšetrenie na magnetickú rezonanciu. Po podaní kontrastnej látky Primovist začala ale mladá žena trpieť bolesťami celého tela. „Všetko ma bolí a strašne ma páli hlava,“ sťažuje sa pre Noviny, a to aj mesiace po vyšetrení. Ako uviedla Janina mama, jej dcéru museli kvôli bolestiam a opuchom hospitalizovať, pričom lekári jej stav vyhodnotili ako nežiadúce účinky po podaní kontrastnej látky.

Jana pritom trpela pálením podkožia brucha, pocitom cudzieho telesa v hrdle, bolesťami hlavy, svalov, opuchom jazyka či riedkou stolicou. Štátny ústav pre kontrolu liečiv ale eviduje len jedno podozrenie pre nežiadúci účinok Primovistu z júla 2019. Liek obsahuje formu kovu gadolínium, ktorý bežne nenecháva zvyškové množstvá v organizme. Jana si však v zúfalstve nechala urobiť test na túto látku až v Nemecku, keďže u nás na také rozbory nemáme prístroje a zostala prekvapená. Šesťnásobne zvýšená dávka gadolínia v krvi zaskočila aj rodinu.

Lekár a súdny znalec Peter Kováč pritom tvrdí, že žiadna kontrastná látka nie je celkom bezpečná, môže vniknúť do kostí a spôsobiť problémy s obličkami. Jana je dnes presvedčená, že práve kontrastná látka jej aj naďalej ničí zdravie, hoci špecialisti pravidelne potvrdzujú, že má v poriadku krvný obraz i orgány. Na chvíľu ju dokonca hospitalizovali na psychiatrii, no bez úspechu. Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Eliášová však tvrdí, že šanca intoxikovať sa gadolíniom je mizivá a uvádza príklady pacientov, ktorí absolvovali desiatky MR vyšetrení. Teraz sa nešťastná žena plánuje nechať liečiť v zahraničí cheláciou a plazmaferézou, ktoré by ju mohli zbaviť gadolínia v tele. Zákroky však robia až v Nemecku či v Amerike, no rodina je odhodlaná trpiacu dcéru vyliečiť.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: noviny.sk │ Foto: TV Joj, Pexels