Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská sa nachádza vo väzbe takmer 11 mesiacov. Počas tohto obdobia sa však zúfalo snaží dostať z policajných pút, ktoré sa stali každodennou súčasťou jej života. Najnovšie sa rozhodla dať sudcovi nečakanú ponuku.

Monika Jankovská sa v priebehu svojej väzby neustále snažiť využiť zákonné spôsoby, ako sa dostať na slobodu. Došlo na rôzne sťažnosti či protestnú hladovku, no tieto akty zúfalstva boli viac ako neúčinné, keďže Senát Najvyššieho súdu SR všetky jej námietky zamietol.

50-ročná exčlenka strany Smer-SD tak musela konečne vypovedať o svojej trestnej činnosti i osobách, s ktorými spolupracovala. Netrvalo však dlho a spoluprácu s vyšetrovateľmi sa okamžite snaží využiť. Podľa slov jej obhajcu Petra Erdösa ponúka súdu elektronické monitorovacie zariadenie náhradou za väzbu.

Jankovská chce monitorovacím náramkom na nohe dosiahnuť prepustenie z väzby na slobodu. ,,Moja klientka sa priznala v celom rozsahu k skutkom, ktoré sa jej kladú za vinu a ktoré priznáva, že spáchala konaním, ktoré rozsiahlo popisuje. Okrem toho významným spôsobom spolupracuje s vyšetrovacími orgánmi,“ uviedol Erdös pre noviny.sk s tvrdením, že na väzobné stíhanie nevidí žiadny dôvod. Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici by mal o jej žiadosti rozhodovať dnes (22. januára) v popoludňajších hodinách.

Monika Jankovská je vo väzbe od marca 2020, pričom bola zadržaná v rámci akcie Búrka. Je obvinená z úplatkov, ovplyvňovania súdnych rozhodnutí v prospech Mariana Kočnera, zneužitia právomoci verejného činiteľa a marenia spravodlivosti. Od septembra 2020 spolupracuje s políciou, kedy sa priznala k páchaniu trestnej činnosti. Počas väzby sa sťažovala na obmedzovanie základných práv a taktiež podstúpila protestnú hladovku. Súd jej námietky zamietol a momentálne má rozhodnúť o schválení elektronického monitorovacieho zariadenia, ktoré by nahradilo väzbu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: noviny.sk  |  Foto: YT/SME, SME-Zastavme korupciu