Monika Jankovská, ktorá sa rozhodla priznať a spolupracovať s políciou, spomína vo svojej 27-stranovej výpovedi vzťah, ktorý mala s Kočnerom, pričom spomenula i Fica či Pellegriniho. Zo strany Roberta Fica (Smer-SD), ale aj od Pellegriniho prišla následne nečakaná reakcia.

Monika Jankovská sa po 8 mesiacoch vo väzbe po akcií Búrka rozhodla priznať a spolupracovať s políciou. Len pred niekoľkými dňami mala pritom podať trestné oznámenie na Petra Žigu zo strany Hlas. Niekdajšia štátna tajomníčka sa však nepriznáva v celom rozsahu k tomu, čo jej je kladené za vinu a uvádza, že skutky sa stali inak. V 27-stranovej výpovedi, ktorá vznikala šesť hodín, napríklad ozrejmila, že sa s Kočnerom zoznámila v lete 2016 v Rusovciach, pričom na jar 2017 si začali po požiadaní Kočnera o kontakt písať cez Threemu. S Kočnerom mali opakovane diskutovať o zmenkách aj iných kauzách. Vo výpovedi uviedla, že Kočnerovi pomáhala z kamarátstva, nie pre peniaze a bola mu vďačná za zoznámenie s Norbertom Bödörom.

Priznala, že keď súd rozhodoval o zmenkách, navštívila Roberta Fica a oboznámila ho s tým, že rieši zmenky: “Fico ma prijal na Súmračnej, kde som mu ale veľmi stručne uviedla, že riešim zmenky. On sa k tomu nijako nevyjadril,” dodala. Taktiež ju v jeden deň Kočner informoval, že si ju zavolá Fico, aby išla za sudkyňou Šiškovou a vybavila jeho nevzatie do väzby. Fico Jankovskú naozaj pozval na Súmračnú a cestou k nemu stretla Bödöra. “Tento mi len povedal, že ideš za šéfom, veď on ti už všetko povie,” uviedla o Bödörovi podľa Sme. Fico sa ale podľa jej slov o Kočnerovej väzbe nezmienil, a tak vedela, že do väzby podnikateľ naozaj pôjde. Šéf Smeru sa však zaujímal o úrad, ktorý by mal štát zastupovať v súdnych sporoch.

Jankovská išla ohľadne zmeniek aj za Petrom Pellegrinim: “V tomto období som taktiež išla aj za predsedom vlády Petrom Pellegrinim, ktorému som však podrobnejšie uviedla, že riešim dané zmeny,” priznáva. Z jej slov tak má vyplývať, že predseda Hlasu mal mať od nej ešte detailnejšie informácie o zmenkách ako šéf Smeru. Pellegrini ju mal vypočuť a situáciu okomentovať len pomocou “hm”. Bývalá sudkyňa teraz tvrdí, že samostatné výpovede venuje aj osobám Zoroslava Kollára aj Norberta Bödöra.

Reakcie politikov

Na jej výpoveď zareagoval už aj samotný Pellegrini, ktorý si na takýto rozhovor ale vraj nespomína: “Samozrejme, že to je nesprávne, ale nie som si vedomý, že by ma informovala a žiadala komentár… Ak som jej niečo kázal, tak určite to, aby dala ruky od toho preč,” uvádza pre DenníkN. Zo strany Smer prišiel len odkaz hovorcu Jána Mažgúta, hoci v poobedných hodinách sa má uskutočniť tlačová beseda: “Vychádzame len z medializovaných informácií a nepoznáme obsah ani rozsah Jankovskej výpovede. Nedá sa k tomu teda aktuálne vyjadriť,” uviedol pre Plusku.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: sme.sk, pluska.sk │ Foto: RTVS, YouTube/Denník N, Televízia TA3