Rodičia malinkého 11-mesačného Charlieho Garda, ktorí bojovali zo všetkých síl niekoľko mesiacov, stratili už i poslednú kvapku nádeje na uzdravenie ich synčeka. Súdny spor s nemocnicou Great Ormond Street Hospital ukončili a v najbližších dňoch bude chlapček definitívne odpojený od prístrojov. 

Charlie je dieťatko, trpiace nezvyčajným genetickým ochorením a navyše má i poškodený mozog. Pri živote ho udržiavajú len prístroje, no i napriek skutočnosti, že lekári už dlhšiu dobu neverili v jeho záchranu, na prístrojoch bol pripojený omnoho dlhšie ako bolo plánované. Lekári z Great Ormond Street Hospital v Londýne ho od prístrojov chceli odpojiť omnoho skôr.

Za Charlieho život však rodičia statočne bojovali až do konca. Prípad skončil dokonca i na Najvyššom súde. Žiadali, aby ich synčeka previezli do USA, kde by podstúpil špeciálnu liečbu, no lekári to však videli inak. Podľa ich vyjadrení by Charlie transport neprežil, preto mu ho neumožnili.

Rodičia svoj boj ukončili 24. júla a právnik zastupujúci rodičov Chrisa Garda a Connie Yatesovú informoval, že čas pre chlapčeka vypršal. Čo viedlo teda rodičov k tomuto rozhodnutiu? Najnovšie lekárske výsledky preukázali, že Charlieho stav je nemenný a poškodenie vnútorných tkanív už neliečiteľné. Informáciu o výsledkoch potvrdil aj americký lekár Dr Michio Hirano. Práve on bol tým, ktorý sa ho chcel pokúsiť liečiť spoločne s tímom ďalších šiestich expertov.

Rodičia malého bojovníka založili nadáciu pre detských pacientov, akým bol aj ich synček. Na Charlieho liečbu sa im podarilo vyzbierať 1,5 milióna eur. Podporu im vyjadril aj Pápež František, či americký prezident Donald Trump. Tí sa im snažili taktiež podať pomocnú ruku, pomohli im však ľudia z celého sveta.

Svoju podporu pre budovu Najvyššieho súdu v Londýne prišli 24. júla vyjadriť aj pro-life aktivisti, ktorí odmietajú skutočnosť, že malý Charlie v najbližších dňoch zomrie.

Zdroj: bbc.com | Video: YouTube | Foto: Facebook Connie Yates