Niektorí komentátori už dávnejšie tvrdili, že zahraničnopolitické plány Donalda Trumpa majú svojich najväčších fanúšikov práve v Moskve. Trump povedal, že by prenechal Blízky Východ Putinovi a jeho vojakom, nechal by ich, aby sa vlastnoručne postarali o Islamský štát. Nedávno dokonca vyhlásil, že, ak by to malo zlepšiť americko-ruské vzťahy, odobril by ruskú anexiu Krymu.

Napriek tomu, že samotný republikánsky nominant dnes tvrdí, že nemá žiadne obchodné vzťahy s Rusmi a žiaden vzťah s Vladimírom Putinom, jeho vlastné slová ho zrádzajú. Pred troma rokmi sa nechal počuť, že pri svojej návšteve Moskvy sa “priamo i nepriamo rozprával s prezidentom Putinom” a, čuduj sa svete, “má s ním vzťah”. Aký vzťah, to už ďalej nešpecifikoval.

Existujú dôkazy o tom, že Donald sa svojho času pokúšal postaviť tzv. “Trump Tower”, teda akési gigantické obchodné centrum a sídlo jeho firmy, práve v ruskej metropole. Dnes tieto megastavby, ktoré nesú jeho meno, môžete nájsť napríklad v New Yorku, ale aj v Istanbule a v azerbajdžanskom meste Baku.
2014_People's_Climate_Change_March_at_Trump_International_Hotel_and_Tower Príbeh sa začína zauzlovať, keď si posvietite na Donaldových poradcov. Manažér jeho kampane, Paul Manafort, bol dlhoročným poradcom bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukoviča, ktorého vládu podporovalo práve Putinovo Rusko. Manafort taktiež v minulosti obchodoval s viacerými ruskými oligarchami. Trumpov zahraničnopolitický poradca, Carter Page, je spätý s ruskou ropnou spoločnosťou Gazprom. Táto spoločnosť sa v minulosti viacnásobne stala nástrojom ruskej politickej moci.  Ďalší z Trumpových poradcov, bývalý generál Michael Flynn, letel minulý rok do Moskvy na oslavu kanálu “Russia Today”, ktorý Kremeľ využíva ako propagandistické médium. Flynn mal byť na galavečery usadený veľmi blízko pri prezidentovi Putinovi.

Vladimir_Putin_carrying_his_buddy_Donald_Trump
Samotný Donald Trump bol vo svojej biznisovej kariére viackrát obvinený zo spolupráce s ruskými oligarchami. Niektoré jeho projekty boli financované práve z tejto krajiny. Jedna z mediálnych teórií hovorí, že Trump oligarchom, ktorí sú napojení na prezidenta Putina, dlží peniaze, a preto musí takpovediac tancovať, ako oni pískajú.

Nech už je to s jeho komplikovaným vzťahom k Putinovi, ku ktorému sa raz priznáva a raz nie, akokoľvek, pravdou zostáva, že, ak sa Trump stane americkým prezidentom a bude viesť zahraničnú politiku tak, ako sľubuje, v Kremli strelí nejedno šampanské.

Zdroj: time.com | Foto: commons.wikimedia.org