Je to iba pár hodín, čo Igor Matovič v prítomnosti ministra obrany oznámil schválenie druhého kola celoplošného testovania. Na jeho vyjadrenie s napätím čakali predovšetkým primátori i starostovia z každého kúta Slovenska.  

Po zasadnutí Ústredného krízového štábu a následne rokovania vlády SR zorganizoval premiér tlačovú konferenciu, kde potvrdil zrealizovanie druhého kola celoplošného testovania. Igor Matovič po boku ministra obrany Jaroslava Naďa upozornil, že je dôležité identifikovať čo najviac ľudí, ktorí môžu byť šíriteľmi nákazy.

S jeho uskutočnením však nesúhlasia mnohí primátori či starostovia na čele s viacerými organizáciami. ,,Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) je skôr za to, aby sa na Slovensku druhé kolo celoplošného testovania ľudí na ochorenie COVID-19 už nerealizovali,“ vyhlásil predseda ZMOSu Branislav Tréger, ktorý by odporúčal zamerať sa na testovanie na hraniciach.  

Vlna nesúhlasu prišla aj zo strany konzília odborníkov, ktorí považujú za správne otestovať okresy, kde je percento nákazy 1,5 % a viac. Taktiež navrhuje pravidelné testovanie v ohniskách a v rizikových skupinách ako sú domovy sociálnych služieb.

Výrazné narušenie druhého kola celonárodného testovania však môžu spôsobiť zástupcovia samospráv. ,,Únie miest Slovenska (ÚMS) bude žiadať jasné a zrozumiteľné vyjadrenie epidemiologickej komisie, ktorá pôsobí pri vláde a premiérovi. Na základe tohto stanoviska sa bude únia rozhodovať. V tejto chvíli je kľúčové, čo povedia epidemiológovia,“ uviedol prezident ÚMS Richard Rybníček pre plusku.sk.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: FB/Jaroslav Naď-minister obrany SR, OĽANO, Ministerstvo zdravotníctva SR