Je to pár týždňov, čo slovenské úrady zachytili varovanie z maďarskej strany v súvislosti s kontaminovanou múkou. Okamžite vznikli obavy, či sa rovnaké obilie nenachádza aj na našom území, keďže v oboch prípadoch bola dodávateľom Ukrajina. V týchto dňoch sa tak uskutočnila kompletná kontrola, ktorej výsledky boli zverejnené pred niekoľkými hodinami.

Maďarské úrady na začiatku apríla zachytili obilie dovezené z Ukrajiny, ktoré bolo kontaminované toxínmi a geneticky modifikovanými organizmami. Išlo o 29 ton kukurice, ktoré boli vyradené z obehu a taktiež bola nariadená likvidácia. V súvislosti s nedávnymi udalosťami sa začali dovezenými potravinami zaoberať aj slovenské inštitúcie.

V Mlyne Kolárovo prebehla rozsiahla kontrola obilia a múky. Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan po boku ústredného riaditeľa ŠVPS Jozefa Bíreša oznámil, že bolo zanalyzovaných 26 druhov múk, pričom všetky vzorky boli v poriadku. Vyšetrených bolo aj päť vzoriek potravinárskej pšenice zo spomínaného mlyna. Kontrola tak nemala preukázať žiadnu kontamináciu.

Nevyhovujúce výsledky obilia mali byť iba v polovici apríla a týkali sa 1 500 ton ukrajinskej pšenice, ktorá bola zachytená ŠVPS. Vlčan na tlačovej besede zdôraznil, že ľudia sa nemusia báť kupovať múku v supermarketoch a taktiež stále platí zákaz dovozu vybraných potravín z Ukrajiny.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: FB/MPRV SR  |  Foto: vitaflora.sk, FB/MPRV SR