Deti sa majú po letných prázdninách vrátiť späť do škôl v pondelok (5. septembra), no nástup do slovenských škôl je značne ohrozený. Iróniou je, že tentokrát nebude dôvodom pandémia koronavírusu, ale prichádzajúca energetická kríza. Mnohé vzdelávacie zariadenia bijú na poplach a kričia o pomoc!

Ceny plynu a elektriny prudko rastú, pričom na jeseň má byť zdražovanie ešte vyššie. Vysoké faktúry za energie nezvládajú platiť domovy dôchodcov, nemocnice, no ani materské či základné školy. Aj napriek tomu sa majú otvoriť brány škôl pre tisícky študentov už o pár dní.

Jedna zo škôl, a rozhodne nie je jediná, bojuje s vážnymi finančnými problémami. Ide o základnú školu Petra Kellnera Hostinského v Rimavskej Sobote. ,,Cena plynu stúpla o viac ako 450 %. Pôvodné platby plynu boli 1 321 eur mesačne, od septembra 2022 sa zvýšili na 5 980 eur,“ uviedla riaditeľka školy Anita Antalová pre Plusku.sk.

Mnohé školské zariadenia tak dúfajú, že dostanú pomoc zo strany ministerstva školstva. Bez pomoci štátu totiž hrozí dištančné vyučovanie, ktorým si už žiaci prešli počas pandémie koronavírusu. Predseda Združenia miest a obcí Branislav Tréger upozornil, že problémy nastali aj na Zemplíne. Podľa jeho slov majú problém zabezpečiť základný chod samospráv, akým je napríklad teplo v škôlkach či školách.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: Pixabay