V posledných dňoch sa odborníci čoraz častejšie vyjadrujú k noseniu klasického rúška. Najnovšie sa k tejto záležitosti vyjadril aj ten najpovolanejší, uznávaný profesor Vladimír Krčméry.

Na Slovensku je čoraz väčší počet prípadov, kedy sa ľudia nakazili britskou mutáciou koronavírusu, ktorá je omnoho infekčnejšia. Odborníci tak čoraz naliehavejšie upozorňujú na potrebu nosiť respirátor, ktorý by mal lepšie ochrániť. Na stole je tak otázka, či sú obyčajné rúška zbytočné.

Odborník na tropickú medicínu, profesor Vladimír Krčméry upozornil, že je dôležité rozlíšiť marketingový zámer výrobcov a vedeckú pravdu. Podľa jeho slov nečítal žiadnu štúdiu, ktorá by dokázala lepšiu ochranu respirátorom pred nákazou. Jedným dychom však dodal, že mnohé krajiny na nosení respirátora v mestskej hromadnej doprave a v obchode trvajú. ,,To znamená, že na to majú racionálny dôvod. Naše ministerstvo momentálne pripravuje usmernenie, ako v tejto veci postupovať. A tiež bude mať vedecký dôvod,“ uviedol rodák z Bratislavy.

60-ročný epidemiológ však zdôraznil, že pandemická situácia by bola omnoho lepšia, ak by ľudia aj tie klasické rúška nosili správne, čiže s prekrytým nosom i ústami. ,,Ale samozrejme, kvalita priepustnosti respirátorov je násobne vyššia. Tu ani tak nejde o ochranu seba, ale o ochranu tých druhých. Takže, v prípade, že máme nový vírus, ktorý sa rýchlejšie šíri, tak si myslím, že toto je zreteľa hodné opatrenie, ktoré nás čaká,“ zhodnotil.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: joj.sk | Foto: YouTube/SME, joj.sk, Pixabay