Je nosenie obyčajného rúška zbytočné? Reakcia profesora Krčméryho!

Dátum:

V posledných dňoch sa odborníci čoraz častejšie vyjadrujú k noseniu klasického rúška. Najnovšie sa k tejto záležitosti vyjadril aj ten najpovolanejší, uznávaný profesor Vladimír Krčméry.

Na Slovensku je čoraz väčší počet prípadov, kedy sa ľudia nakazili britskou mutáciou koronavírusu, ktorá je omnoho infekčnejšia. Odborníci tak čoraz naliehavejšie upozorňujú na potrebu nosiť respirátor, ktorý by mal lepšie ochrániť. Na stole je tak otázka, či sú obyčajné rúška zbytočné.

Odborník na tropickú medicínu, profesor Vladimír Krčméry upozornil, že je dôležité rozlíšiť marketingový zámer výrobcov a vedeckú pravdu. Podľa jeho slov nečítal žiadnu štúdiu, ktorá by dokázala lepšiu ochranu respirátorom pred nákazou. Jedným dychom však dodal, že mnohé krajiny na nosení respirátora v mestskej hromadnej doprave a v obchode trvajú. ,,To znamená, že na to majú racionálny dôvod. Naše ministerstvo momentálne pripravuje usmernenie, ako v tejto veci postupovať. A tiež bude mať vedecký dôvod,“ uviedol rodák z Bratislavy.

60-ročný epidemiológ však zdôraznil, že pandemická situácia by bola omnoho lepšia, ak by ľudia aj tie klasické rúška nosili správne, čiže s prekrytým nosom i ústami. ,,Ale samozrejme, kvalita priepustnosti respirátorov je násobne vyššia. Tu ani tak nejde o ochranu seba, ale o ochranu tých druhých. Takže, v prípade, že máme nový vírus, ktorý sa rýchlejšie šíri, tak si myslím, že toto je zreteľa hodné opatrenie, ktoré nás čaká,“ zhodnotil.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: joj.sk | Foto: YouTube/SME, joj.sk, Pixabay

Nikol S
Redaktorka zameraná predovšetkým na šoubiznis s cieľom nájsť tie najžhavejšie témy. Ponúknuť čitateľovi najčerstvejšie informácie je jej prioritou.

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Matovič chce regulovať politické diskusie: Ostrý odkaz od Dibákovej!

Igor Matovič plánuje zasiahnuť do fungovania politických diskusií, pričom...

Slovenská športová hviezda sa vydala: Bola z nej PREKRÁSNA nevesta!

Úspešná hviezda domácej športovej scény prežila uplynulý víkend jeden...

Slovenská speváčka ŠOKUJE: Túto nechutnosť šíria o Emme Čaputovej!

Emma Čaputová, dcéra slovenskej prezidentky, sa v minulosti opakovane...

Ďalší ŠOK: NAKA obvinila známeho poslanca!

V politickom prostredí je opäť rušno. Národná kriminálna agentúra...