Pondelkový deň sa niesol v znamení plošného testovania a celoslovenskej diskusie. Premiér sa po tvrdých slovách o trestoch napokon s koalíciou dohodol na tom, či plošné testovanie prebehne na dobrovoľnej báze alebo Slovákov prinúti k účasti.

Igor Matovič v sobotu predstavil plán plošného testovania, s ktorým chce byť vzorom pre ostatné európske krajiny. Stretol sa však s kritikou z radov občanov, no aj odborníkov. Pochybnosti neskrývali ani predstavitela strany Hlas a najmä prezidentka, ktorá na utorok navrhla zasadnutie Bezpečnostnej rady. Medzi hlavou štátu a premiérom pritom došlo na sociálnej sieti aj k malej prestrelke po tom, ako Denník N mylne uviedol informáciu, že Čaputová nesúhlasí s celoplošným testovaním, pričom v skutočnosti nesúhlasí s povinným testovaním.

Premiér tiež v relácií Na telo naznačil, že v prípade ľudí, ktorí sa otestovať odmietnu, môže zaviesť tresty v podobe odňatia štátnych výhod. Portál Aktuality pred malou chvíľou priniesol čerstvú informáciu o tom, že testovanie bude napokon po dohode koalície pre Slovákov dobrovoľné. Už dnes je pritom naznačený detailný plán, ako by malo pretestovanie prebehnúť v praxi.

Naďalej však ostáva v hre otázka odmeňovania tých, čo sa testov zúčastnia, či trestov pre tých, ktorí ho odmietnu. Marek Krajčí v RTVS uviedol, že takíto občania by mali následne ostať niekoľko dní v karanténe. Premiér sa už na celoplošné testovanie aktívne pripravuje a pred pár hodinami zverejnil záber s lietadlom prevážajúcim súpravy antigénových testov. „Testy pre Slovensko sa práve nakladajú v Soule v Južnej Kórei do Antonov An-124 Ruslan … zajtra u nás a k dispozícii pre operáciu,“ napísal.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: aktuality.sk, Facebook/Igor Matovic │ Foto: Facebook/Igor Matovic, Televízia Markíza