Alkohol je vo svojej podstate droga. Avšak všetky osoby staršie ako 18 rokov si ju môžu kúpiť v ktoromkoľvek obchode a prakticky v akomkoľvek množstve. Nehovoriac o tom, že na výber je ho skutočne neskutočné množstvo. Pivá, vína, likéry, destiláty, rumy či whiskey.

Koľko alkoholu vypije za jeden rok priemerne jeden Slovák? Štatistiky sa síce mierne líšia, no po ich spriemerovaní sa dá povedať, že priemerná slovenská osoba staršia ako 15 rokov (áno, v celosvetových štatistikách sa hovorí o veku 15+ a nie 18+), vypije ročne cca 11 litrov čistého alkoholu.

Do tohoto priemeru je teda započítaných viac ako 4,5 miliónov Slovákov, vrátane dôchodcov, mladistvých, muži i ženy. A pod pojmom čistý alkohol sa myslí “fiktívny” 100-percentný alkohol. Avšak táto štatistika, pochopiteľne, vzniká ako podiel celkového množstva predaných alkoholických nápojov v krajine vydelená počtom osôb starších ako 15 rokov.

Výpočty

A teraz sa poďme pozrieť na to, koľko teda musí vypiť jeden človek, aby dosiahol ten priemer.

Ak by pil iba pivo, povedzme s obsahom alkoholu 5%, teda “dvanástku” musel by ho vypiť 220 litrov, teda 440 pollitrových pív. V priemere teda o niečo viac ako jedno na deň.

Ak by pil iba víno, povedzme s obsahom alkoholu 12%, musel by ho vypiť 92 litrov, teda cca 123 klasických 0,75 l fliaš, a teda, v priemere jednu každý tretí deň. Alebo 2,5 deci denne.

Ak by pil iba bežne dostupný tvrdý alkohol ako rum, destiláty či whiskey, ktoré mávajú 40%-ný obsah alkoholu, musel by ho vypiť 27,5 litra, teda približne jednu pollitrovku týždenne.

Ak by sme ale brali konzumenta všetkých druhov alkoholu, tak by 11 litrov čistého liehu vypil po konzumácii napríklad 200 pollitrových pív, 26 fliaš vína s objemom 0,75 litra a 12 fliaš “tvrdého” alkoholu s objemom 0,7 litra. Jednoducho povedané, slovenský priemer (bez načierno vypálenej domácej, ktorú nemožno evidovať) je vypitie jedného piva každý druhý deň, jednej fľašky vína každý druhý týždeň a jednej sedmičky tvrdého mesačne.

A čo vy? Vypijete viac, menej alebo približne toľko?

Zdroj: Hitky.sk | Foto: Pixabay