Ľudia z celého Slovenska sa opäť spájajú, aby pomohli bezbrannému dieťaťu, ktoré trpí zriedkavou chorobou. Malá Editka bojuje s diagnózou SMA, pričom poisťovňa jej zamietla dvojmiliónovú liečbu. Teraz však v prípade dievčatka zasiahol súd, ktorý rozhodol v prospech zúfalej rodiny!

V posledných týždňoch sa Slováci snažia verejnou zbierkou pomôcť takmer dvojročnej Editke, ktorá má už len mesiac na to, aby jej bola podaná génová terapia liekom Zolgensma. Nákladný medikament v hodnote dvoch miliónov eur mala dievčatku zamietnuť Všeobecná zdravotná poisťovňa, pričom v minulosti už niekoľkým deťom liečbu preplatila.

„Súd rozhodol o návrhu poistenky na vydanie neodkladného opatrenia, ktorým VšZP ukladá povinnosť uhradiť poistenke liek. VšZP rešpektuje rozhodnutie súdu a zrealizuje všetky potrebné kroky k vykonaniu súdneho rozhodnutia,“ uviedla k prípadu hovorkyňa poisťovne Eva Peterová.

Editka musí dostať liek do 23. apríla a ako uviedla pre TVNOVINY.sk jej mama Monika, už v najbližších dňoch podstúpi vyšetrenia a jeho podanie. “Dnes je TEN deň. Deň, kedy po dlhých týždňoch plačem, no nie od strachu o Edit či zúfalstva. Dnes plačem od šťastia. Dnes je TEN deň, keď sme vyhrali MY, VY – ale najmä Editka. Vyhrala svoju šancu na lepší život, nádej, vyhrala svoj BOJ, boj o génovu terapiu. Áno, priatelia, Editka svoj LIEK DOSTANE,” napísala dojatá mamička dievčatka prostredníctvom sociálnej siete, kde poďakovala množstvu darcov, Slovenskému národnému stredisku pre ľudské práva, Zuzane Vlčekovej či JUDr. Lucii Bajzovej.

„Nebolo možné ísť klasickou cestou, teda podať žalobu a čakať, kým súd rozhodne. Pre takéto prípady existuje inštitút neodkladného opatrenia, keď potrebujete naliehavo upraviť pomery medzi stranami. V takom prípade môžete podať návrh na nariadenie neodkladného opatrenia. Súd má zákonnú lehotu rozhodnúť o tomto návrhu do 30 dní,“ vysvetlila právnička Slovenského národného strediska pre ľudské práva Zuzana Vlčeková.

Aj keď rozhodnutie súdu nie je právoplatné, pre poisťovňu je záväzné bez ohľadu na to, či sa odvolá, prípadne bude žiadať náhradu ujmy. Ako dodáva právnička, v tomto prípade by sa začalo dokazovanie s tým, že je nepravdepodobné, aby poisťovni vznikla ujma zaplatením liečby z verejných zdrojov osobe, ktorá je zdravotne poistená. Verejná zbierka, ktorou sa rodičia dievčatka snažili vyzbierať peniaze na liečbu, bola pozastavená, pričom verejnosť bude informovaná o tom, ako budú s peniazmi postupovať.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<< 

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: FB/Editka – statocna bojovnicka s SMA II