Slovenská futbalová reprezentácia využila hrateľnej skupiny a kvalifikovala sa na EURO 2024 dokonca s predstihom jedného duelu, a to celkom s prehľadom a zaslúžene. Navyše sa môže pochváliť dvomi zaujímavými skutočnosťami.

Bilancia 6-1-2, skóre 15:7 a nedostižný náskok piatich bodov pred Luxmeburskom zápas pred koncom kvalifikácie. To bola realita Slovenska pred duelom s Bosnou. A v čom sme boli jedineční?

1Priamy postup z 5. koša

Slovensko sa ocitlo až v 5. koši, hoci o objektivite aktuálnej metódy, ktorou sa riadi UEFA pri radení tímov do jednotlivých výkonnostných košou, sa mnohým príliš nepozdáva. Rozhoduje o nej Liga národov. A keďže v nej sa nám nedarilo, ocitli sme sa v koši s Estónskom, Cyprom, Litvou či Gibraltarom a nižšie ako Kosovo či Azerbajdžan.

Samozrejme, je to rozhodnutie UEFA, no vyznieva ako bizár, že aj keby napríklad Slovensko zažilo fantastické EURO a vyhralo by ho (s tým sa skutočne nepočíta, ale nikdy neviete), tak by mu to z tohoto hľadiska nepomohlo a pri žrebe kvalifikácie o MS 2026 by v C-divízii Ligy národov hralo zase iba o to, či bude vo 4. alebo 5. výkonnostom koši.

Mimochodom, Slovensko ako jediné z desiatich tímov z 5. koša dokázalo priamo postúpiť na EURO, zatiaľ čo Estónsko bude mať hypotetickú nádej cez play-off Ligy národov.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Róbert Boženík (@robobozenik)

Späť