To, čo robil, snáď nemalo obdobu. Rakúšan Josef Fritzl dokázal dlhých 24 rokov jednu zo svojich dcér ukrývať v podzemnom “byte”, resp. pivnici prispôsobenej k bývaniu, kde ju pohlavne zneužíval a mal s ňou sedem detí. Jeho vlastná manželka o ničom nevedela.

Tento šokujúci prípad je dobre známy a preto Fritzl patrí medzi najznámejších zločincov sveta. Je bizarné, že svoju manželku dokázal celé roky klamať a presvedčil ju, že ich zneužívaná dcéra žije v nejakej sekte a hneď tri z detí dokonca vychovávali, keďže Fritzl tvrdil, že sú ich dcéry, ktorá však v sekte nesmie deti vychovávať. Ďalšie tri deti nikdy nevideli denné svetlo, jedno zomrelo.

Všetko sa prevalilo až v roku 2008, pričom celé to začalo v roku 1984. Vtedy Fritzl z obavy o život jedného z detí, ktorú mal z vlastnou dcérou a držal ho v pivnici, previezol do nemocnice. Lekárom však niečo nehralo a napokon celá šokujúca udalosť praskla a Josef Fritzl si v roku 2009 vypočul ako 73-ročný rozsudok. Ten znel doživotie.

88-ročný rakúsky “dôchodca” Fritzl, ktorý má ale už nové meno, bol v roku 2009 odsúdený na doživotný trest v špeciálnom oddelení väznice pre duševne narušených páchateľov. Ak by sa dostal na bežné oddelenie, mohol by 15 rokov po odsúdení, teda práve v tomto roku, požiadať o podmienečné prepustenie na slobodu.

„O možnom preložení do normálneho väzenia bude v najbližších týždňoch až mesiacoch rozhodovať súdny senát na základe posudku, podľa ktorého aj zo zdravotných dôvodov už nie je Fritzl nebezpečný,“ povedal hovorca súdu v Kremži Ferdinand Schuster.

Fritzl by rád dožil život v nejakom sanatóriu. Ako ale dopadne odvolanie a či ešte niekedy bude tento zločinec “slobodný”, v túto chvíľu nevedno.

Zdroj: Aktuálně.cz | Foto: YT/Real Crime