Slovák menom Július K. zverejnil vo svojom blogu šokujúce spoveď o tom, ako prišiel pred pár dňami o prácu v známej automobilke. Jeho slová čítalo viac ako 90-tisíc Slovákov, pričom mnohí ostali pobúrení. Ako sa však k jeho slovám postavila samotná automobilová spoločnosť?

Július pracoval pre jednu z najznámejších automobiliek na Slovensku. Hoci už nebol tridsiatnik, svoje povinnosti si podľa svojich slov plnil najlepšie ako vedel. Do práce vraj chodil zodpovedne a načas, no kvôli privysokým výrobným normám už nestíhal. Z ničoho nič dostal výpoveď a pani na personálnom ho dokázala v systéme nájsť len na základe čísla, hoci jej povedal, ako sa volá.

Slovák sa preto rozhodol veľké rozhorčenie vyjadriť vo svojom blogu, kde prezradil svoj pohľad na prácu v podobných automobilkách:

A makaj ako opica. Normy sú postavené tak ako pre otrokov. O kom hovorím, VW Slovakia. Výrobca automobilov. Keď máte viac ako 40, asi nestíhate. Normy sú postavené na 30-ročných v produktívnom veku a na maximum. Dnes som dostal výpoveď, nie preto, že som nedôsledný alebo nezodpovedný, chodím načas aj pol hodinu dopredu. Ale preto, že som starý a nestíham. Normy sú nastavené tak, aby ich ledva stíhali 30-roční mladici. Keď skončíte smenu, ste fyzicky úplné vyšťavení. Idú na maximum. Aj to, keď vám odíde chrbát a bolia vás kríže, vedia to pekne zdokumentovať, zle ste sa zohýnali, nepredpisovo, keby ste sa zohýnali predpisovo, určite by sa vám to nestalo. Ale keby ste sa zohýnali predpisovo, neurobili by ste normu a kopli by vás do zadku, toto tam už nie je.

VW Slovakia, novodobá otrokáreň, mzdy sú trošku vyššie, ako okolité podniky, ale nezarobíte ani tretinu toho, čo v Nemecku. No a čo sa mi stalo dnes, behal som so sklami, potrebujete byť maximálne opatrní, aby ste nejaké neškrabli alebo nerozbili, ak by sa tak stalo, okamžitá výpoveď. Plus som musel nitovať elektroniku. Skrátka pakáreň, musíte urobiť za 8 hodín asi 200 skiel a zanitovať 355 kusov elektroniky a všade idú 4 nity. A toto je vraj to najjednoduchšie. No behal som ako opica, dva nity som nedal, vykopli ma v nástupnej dobe po dvoch odpracovaných mesiacoch, utešili ma so slovami, máte 59, ale ja sa čudujem 50-ročným, čo tu vôbec robia a vo vašom veku nemáte šancu. Ak vám to urobí dobre, ku koncu februára prepustíme všetkých, čo tu majú zmluvy na dohodu.

Nie, do tejto firmy už nepôjdem robiť, maximálne ma sklamali. V pohode, kopli ma do ri*e. Si starý, potrebujeme výkonných ľudí okolo 30, novodobá otrokáreň. Pri odovzdávaní pracovných šiat som zistil, že nie som človek, ale číslo. Chcem odovzdať šaty ako Július Kovács. To ma nezaujíma, aké máte číslo, bez čísla neviem prijať. Zistite ho a nezdržujte, zatiaľ choďte von. Musel som ísť von a zistiť ho. Nechápem, prečo mi ho automaticky nedali na vstupnú kartu. Nestihol som ju včera kvôli tomu odovzdať, lebo je to na inom konci závodu. Nasledujúci deň som odovzdával tú kartu, ale to je vážne horor odovzdávať jednu vstupnú kartičku hodinu a pol. A ešte maličkosť. Všade vám tykajú, či máte 20 alebo 59. Ono sa to deje, tak povedia. Všetci si tu tykáme, keby vám to vadilo, povedzte, samozrejme, keď vám toto zamestnávateľ zahlási, je dosť blbé pred 20 ďalšími povedať, vadí mi to. To isté platí na hlavnej bráne, ak si zabudnete vstupnú kartičku náhodou pri príchode do práce, nepýtajú si najprv vaše meno, ale aké ste číslo,” uviedol znechutený Július.

Vyjadrenie Volkswagen Slovakia

Po Júliusovom nahnevanom blogu sme oslovili aj samotnú automobilku, ktorá má ale na vec celkom iný názor: “Prosíme o pochopenie, že k obsahu blogu sa nebudeme verejne vyjadrovať a hodnotiť ho. Volkswagen Slovakia si stojí za tým, že je férový zamestnávateľ, ktorý ponúka zamestnancom nadpriemerné mzdy (priemerný mesačný príjem 1 854 eur bez započítania manažmentu) a jeden z najbohatších sociálnych programov na Slovensku (predstavuje v priemere na zamestnanca ďalších viac ako 1 600 eur). O zamestnancov sa vo veľkej miere staráme nad rámec zákonných povinností. Aktuálne sme dokonca pre časť kmeňových zamestnancov, ktorým vypršali zmluvy na dobu určitú, ako aj pre agentúrnych zamestnancov, pripravili internú burzu práce, aby sme im pomohli nájsť náhradné pracovné miesto a uľahčili im plynulý prechod do nového zamestnania,” znie stanovisko firmy.

Zdroj: juliuskovacs1.blog.sme.sk │ Foto: Pixabay