Chorvátsko je v slzách! Požiare, ktoré v krajine vypukli, majú žiaľ pokračovanie. V pondelok 17. júla likvidovali požiar neďaleko Splitu stovky hasičov. Najhoršia situácia bola medzi mestami Omiš a Split, kde zhorelo do tla i niekoľko starých domov. 

Plamene zachvátili aj rozsiahle borovicové lesy a trávnaté plochy. Ešte v neskorých večerných hodinách pomáhali hasiť oheň v Dalmácii požiarne vrtuľníky. V teréne sa nachádzalo viac ako 200 hasičov, prácu im však komplikoval silný vietor. Vyhasol i jeden ľudský život, kde na následky infarktu zomrel starší muž.

V okolí podzemnej raketovej vojenskej základne – Žrnovnica horelo taktiež. Tú preventívne polievajú vodou. Podľa slov chorvátskeho ministra obrany Damira Krističeviča je situácia pod kontrolou. V podvečerných hodinách sa však požiar začal šíriť i k Splitu. Pre hustý dym bola uzavretá cesta Solin-Klis. Dopravné zápchy pred Splitom spôsobovali aj úteky obyvateľov z ohrozených miest, ktorí opúšťali autami svoje domovy. Podľa informácií zničil požiar v meste Srinjine materskú školu a niektoré mestá zostali bez dodávky vody a elektriny.

Zdroj/Foto: index.hr, istramet.hr, Facebook IstraMet